Sami propuštění o špatné situaci vědí a vidí své další možnosti negativně. „Vždyť na jedno místo se hlásí dvacet lidí. A ženské na tom budou ještě hůř než chlapi," postěžovala si nedávno pětačtyřicetiletá Ludmila, která ve firmě pracovala tři roky.

Její černé myšlenky potvrzuje také mluvčí krajské pobočky úřadu práce se sídlem ve Zlíně Miriam Majdyšová. „Množství pracovních míst je oproti poptávce minimální. Novou práci tak bohužel všichni propuštění hned neseženou," řekla Majdyšová.

V současné době je na celý okres Vsetín volných jen 560 pracovních mís­t.

„Z toho osmdesát jsou jen krátkodobé výpomoci, brigády. Když si vezmete, že jen Valašské Meziříčí registruje přes dva tisíce uchazečů o práci, vyhlídky pro bývalé pracovníky Schottu moc příznivé nejsou," pokračovala mluvčí úřadu práce.

Zachránilo by je prý jen, kdyby firmu někdo odkoupil. To je ostatně hlavní a jedinou náplní nynějšího vyjednávání mezi německým vedením firmy Schott a případnými kupci.

„Máme informace, že o výrobní halu se intenzivně zajímají čtyři společnosti. Zavázali jsme se, že zatím neprozradíme, které to jsou," potvrdil Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů, která jedná jménem pěti set pracovníků, kteří v Schottu dostali výpověď.

Mezi propuštěnými je i třiadvacet lidí ze Vsetínska. Starostka Vsetína Iveta Táborská se proto rozhodla zkusit některým pomoct. „Oslovila místní podnikatele, se kterými město spolupracuje a požádala je, jestli mohou těmto lidem nabídnout místo nebo je zaměstnat alespoň na přechodnou dobu," informovala tisková mluvčí Vsetína Jana Čadová.

Zástupci společností TES VSETÍN s.r.o. a ČSAD Vsetín a.s. ihned reagovali a nabídli možnosti.

Autobusoví dopravci mohou například nabídnout hned osm volných míst na pozici řidiče. „Je tady však podmínka, aby zájemci měli řidičák na autobus. Jinak nevidíme žádný problém," dodal výkonný ředitel společnosti Josef Růčka.

Podobně před časem vyzvali zaměstnavatele také starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka i starostka Rožnova pod Radhoštěm Markéta Blinková.

Firma Schott vyráběla solární panely ve Valašském Meziříčí od roku 2004. O prázdninách však musela ukončit výrobu. O práci tak přišlo více než pět set zaměstnanců.