VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O přízeň čtenářů Deníku bojují čtyři stromy

Valašsko – Soutěž o zajímavý či význačný strom Valašska se pomalu chýlí ke konci. Do konce hlasování zbývá pouhých devět dní. Za tři týdny zápolení si vybraní listnáči vysloužili téměř čtyři sta hlasů.

20.4.2012
SDÍLEJ:

Lípy Vařákovy pasekyFoto: pro DENÍK Milan Orálek

Jediný zástupce buků mezi lípami je v hlasování čtenářů Valašského deníku Buk rostoucí ve Velkých Karlovicích, místě nazývaném Bařinka. Stáří stromu se odhaduje na 350 let. Obvod mohutného kmene dosahuje 680 centimetrů, koruna roste až do osmnáctimetro­vé výšky.

HLASOVAT LZE DO 30. 4. ZDE

K buku se pojí i řada pověstí. Na Bařince prý stával hrad, který obýval čert s čarodějnicí. Čert zmíněný buk vlastnoručně zasadil, aby střežil lesní cestu.

Strom přestál řádění vichřice i vandalů a přestože se o jeho osud ochránci obávali, statečně dál čelí rozmarům počasí i turistům.

Dalším pozoruhodným stromem je Kobzova lípa ve Francově Lhotě. Jméno dostala podle majiteli dřívějšího gruntu. Obvod kmene je 630 centimetrů. Zajímavostí je rovněž dutina, do níž se vejde i několik dospělých lidí.

Podle pověstí sehrála lípa velkolistá svou roli při tursko-tatarském vpádu v roce 1663. Oheň od hořících chalup tehdy zasáhl i lípu. Podle jiné se v koruně lípy ukrývalo několik obyvatel, které chtěli Tataři odvléct do otroctví. U kmene stromu proto založilo oheň, čímž vznikla dutina.

Čtyři helštýnské lípy se tyčí nad Valašským Meziříčím. Ačkoliv se k nim neváží zrovna strašidelné či dechberoucí pověsti, pro místní jsou s kopcem Helštýn neodmyslitelně spjaty.

Lípy pocházejí z 18. století a od doby svého zasazení již pozbyly osm svých „sester“. V současnosti jsou čtyři pamětnice dominantou kopce a dotvářejí památník obětem válek.

Dvě lípy na Vařákových pasekách v Lačnově připomínají neštěstí, které se událo na začátku května 1945. Odplatu za zabité německé vojáky, na které zaútočili partyzáni, na vlastní kůži pocítili přímo obyvatelé Vařákových pasek.

Osm z desíti chalup Němci vypálili. Nacisti hnali lidi nocí do Valašské Polanky, kde na přímluvu tamního katolického faráře a jeho německé hospodyně zůstaly ženy a děti.

Karla Vařáka, Františka Žáka, Jana Polčáka a Růženu Šopovou gestapo odvezlo do Hošťálkové, kde je po krutém mučení zavraždilo. Zemřeli třetího května, což je paradoxně den osvobození Lačnova.

Pro kterýkoliv z představených stromů mohou čtenáři hlasovat na internetových stránkách valasskydenik.cz. Listnáč s nejvíce získanými hlasy bude nominován jako Favorit Valašského deníku do celorepublikového klání Strom roku.

V článku jsou použity informace z publikace Památné a významné stromy Valašska.

Související článek

Valašsko se chlubí stromy s unikátní historií

Autor: Iveta Barabášová

20.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Pavel Laža seděl ve volební komisi už v roce 1989.
44

Pavel Laža seděl ve volební komisi už v roce 1989

Požár zničil střechu rodinného domu v Poličné

FOTOGALERIE / V pátek večer přijali krajští hasiči oznámení o požáru rodinného domu v Poličné. Na místo vyrazili profesionální hasiči z Valašského Meziříčí, hasiči podniku DEZA Valašské Meziříčí a jednotky dobrovolných hasičů z Poličné, Zašové a Kunovic. Tři obyvatelé domu se nezranili, budovu stihli včas opustit. 

Zdeněk Novák je ve volební komisi už téměř třicet let

Předseda volební komise v osadě Pulčín Zdeněk Novák je v této funkci pravidelně už téměř třicet let.

Na Rožnovce nepojedou příští týden vlaky

Na železniční trati mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm nepojedou v příštím týdnu vlaky. Nepřetržitá výluka podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) potrvá od pondělí 23. října 7.30 hodin do pátku 27. října 17.30 hodin. „Všechny osobní vlaky v úseku Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm a opačně nahradí autobusová doprava,“ sdělili pracovníci SŽDC.

Folkloristé z Jasénky považují volbu v kroji za čest

Až dvacet minut trvá, než se valaši ustrojí do svátečního kroje. Tohoto času nelitovali členové Folklórního spolku Jasénka, kteří se rozhodli jít k letošním volbám v tomto neobvyklém oblečení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení