Podobně jako on, se chová většina obyvatel regionu. Lidé totiž očkování proti chřipce a dalším onemocněním tohoto typu většinou nevěří. O nízkém procentu očkovaných Valachů mluví i odborníci.

„Lékaři tady naočkovali zhruba pět procent populace. To odpovídá přibližně sedmi tisícům obyvatel Vsetínska," konstatovala vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Hana Tkadlecová.

Podle ní počet očkovaných proti chřipce na Valašsku odpovídá procentuálně situaci i v ostatních regionech Zlínského kraje.

Očkování proti chřipce podstupuje na Vsetínsku podle vyjádření lékařů především dospělá populace.

„Sice jsem váhala. Loni jsem se nechala očkovat, ale nakonec jsem stejně onemocněla. Faktem ale je, že průběh choroby nebyl tak silný, jako když jsem očkovaná nebyla. To rozhodlo a očkovat jsem se nechala znovu," řekla dvaatřicetiletá Vsetíňanka Danuše Karlíková.

Ještě v menším počtu nechávají očkovat rodiče proti chřipce své děti.

„Je to naprosto zbytečné. Syn chodí do školky. Jinou možnost s manželem nemáme. A jestli je očkovaný, nebo není, stejně omarodí," vyjádřila se Lenka Surovcová ze Vsetína.

Malou očkovanost nejmladší generace Valachů potvrzuje mimo jiné také vsetínské dětská lékařka Božena Mikušová.

„Zájem rodičů je skutečně mizivý. Před současným nástupem chřipkového období jsem ve své ordinaci, kde pečuji o desítky dětí, naočkovala pouze dvě," uvedla pediatrička Božena Mikušová.

Zvýšený výskyt onemocnění horních cest dýchacích v posledních dnech způsobuje, že čekárny před ordinacemi praktických lékařů praskají ve švech a nemocných na Valašsku přibývá. Počet onemocnění s chřipkovými příznaky se podle hygieniků na Vsetínsku ke konci minulého týdne zvýšil o 187 procent. Celková nemocnost akutními respiračními onemocněními už dosáhla téměř na 1 400 nemocných na sto tisíc obyvatel.

O chřipkovou epidemii ale zatím nejde. Podle lékařů a hygieniků záleží především na intenzitě nárůstu počtu nemocných. Orientačním ukazatelem pro vyhlášení epidemie je ale rozmezí mezi 1500 až 1700 nemocných na sto tisíc obyvatel.