Názory nejsou jednotné. „Jsem jednoznačně pro. Bylo by to velmi pěkné. Přimlouvám se za to," řekl Valašskému deníku Rostislav Liška, který je členem čertovské družiny ve Francově Lhotě a podílí se tady na organizaci obchůzek.

Názory nejsou jednotné

Naproti tomu Pavel Matyáš, který je ve stejné pozici v Lužné, kde sám obchází vesnici v převleku čerta, pro zápis tradice na seznam kulturního dědictví nevidí důvod (více čtěte ZDE). „Přál bych si především, aby se tato tradice zapsala hluboko v našich myslích," uvedl Matyáš. Pavel Filgas, který se v družině ve Valašské Polance mění v postavu Svatého (více čtěte ZDE), zaznamenal debatu o zápisu obchůzek na seznam českého nehmotného dědictví či dokonce UNESCO už před několika lety.

„Vím, že některé vesnice měly trochu obavy, co za povinnosti z toho vyplynou. Osobně tak skeptický nejsem," netajil Pavel Filgas.

Hlavní je předat tradici mladým a tím ji udržet živou

Podle jeho slov je však nejdůležitější, ať už s oficiálním zápisem do seznamu kulturního dědictví, nebo bez něj, skvělou tradici v regionu udržet. „Předat ji mladým a doufat, že oni udělají to samé. Pokud se to povede, bude to paráda," je přesvědčený Filgas.

Čertovské a mikulášské obchůzky jsou specifické pro několik vesnic na Hornolidečsku a Valašskokloboucku. Jejich tradice sahá více než sto let do historie a jinde v regionu prakticky nemají obdoby. Složení družin a jednotlivé masky se přitom vesnici od vesnice zpravidla liší.

Navrhovatelem zápisu například na Seznam statků tradiční lidové kultury České republiky mohou být ministerstvo kultury, Národní ústav lidové kultury, obce, vysoké školy, občanská sdružení a další. Podle ministerstva kultury, které vede tento seznam, musí být statek dosud živý a plnit i v současné době svou sociální a kulturní funkci. To valašští čerti zplňují.

Hornolidečtí si odhlasovali: žádat o zápis nebudeme

Vzhledem k části Valašska, kde se tradice čertovských obchůzek udržuje, by mohlo žádost o zápis podat například Sdružení obcí Hornolidečska. Jeho členové se však shodli, že to neudělají.

„Tuto kapitolu už jsme uzavřeli. Odhlasovali jsme, že jako Sdružení obcí Hornolidečska žádat nebudeme," potvrdil předseda sdružení Josef Daněk, který je zároveň starostou Valašské Polanky.

Podle něj ale nic nebrání tomu, aby o zápis samostatně žádal kdokoliv jiný, kdo o to bude mít zájem. „Můj soukromý názor je ale ten, že to nic nepřinese. Jen obrovskou administrativní zátěž. Evropské unie a její úřední mašinerie už začíná být i tak dost," řekl Josef Daněk.

Opatrnější postoj zaujal už dříve také historik z Valašských Klobouk a člen spolku Jižní Valašsko Miroslav Maňas. „Zapsání na seznam nemateriálních statků by jistě bylo zajímavé. Velmi by ale záleželo na podmínkách, které by je provázely," řekl už dříve Miroslav Maňas.

Zápis, byť na prestižní seznam, by podle něj vedl k zakonzervování tradice v určité podobě. V konečném důsledku by tak mohl být i na škodu. „Vezměme si například, že chceme zapsat na seznam valašského čerta. Který je ale ten pravý, když v každé dědině vypadá jinak?" naznačil úskalí historik.

Posílejte snímky čertovských skupin na: redakce.valassky@denik.cz Zveřejníme je na našem webu i v tištěném vydání.

Naplánujte si návštěvu některé z vesnic : • Lužná 5. 12. od 7.30 do 18 hodin • Val. Polanka 5. a 6. 12. po celý den • Francova Lhota 4. a 5. 12. po celý den • Lačnov 4. až 6. 12. po celý den • Horní Lideč 5. a 6. 12. po celý den • Střelná 5. a 6. 12. po celý den • Študlov 5. 12. po celý den • Val. Senice 5. 12. po celý den • Val. Příkazy 5. 12. od 13 hodin • Lidečko 5. a 6. 12. po celý den