Za občanskou aktivitu lidí do třiceti let, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti, ji letos třetím rokem uděluje organizace Člověk v tísni.

Nominací se v letošním roce sešlo více než 130 z celé republiky. Ze Zlínského kraje jsou mezi nimi tři shodou okolností všechny z Valašska.

Zaujal projekt Základní školy Sychrov Vsetín, především žáků zdejší 9. A. Mladí lidé před školou vysázeli 249 narcisů za židovské děti. Jde o odrůdu Dutch Master, jež má po vykvetení podobu židovské hvězdy. „Žáci vyhledali jména dětí z židovských komunit z okolí Vsetína, které byly zabity, umučeny či zemřely na důsledky útrap v době druhé světové války," přiblížila učitelka Jaroslava Ševčíková.

Inspiraci našli v projektu Daffodil Project organizace Am, Yisrael Chai, s nímž se seznámili mimo jiné díky Ilse Reiner- -Eichnerové, židovské rodačce ze Vsetína.

Jména hledali žáci na webu Holocaust.cz. Každý si našel židovské dítě, které by slavilo narozeniny ve stejný den jako on. „Tak mají k těmto dětem blízko. V den svých narozenin si vždy vzpomenou na události, jež se už nikdy nesmí opakovat, a děti, které nedostaly šanci dospět," řekla učitelka.

Vysázení narcisů je vzkazem vsetínských školáků, že na židovské děti umučené v době holocaustu nezapomenou a sami budou aktivně čelit diskriminaci, rasismu a nepřátelství mezi národy a národnostmi. „Ať už cenu získáme, či ne, jsme rádi, že si naší aktivity někdo všiml a také se vlastně cítíme vítězi už proto, že jsme důstojně uctili památku těch, kdo si to zaslouží," komentovala nominaci na ocenění Gratias Tibi Jaroslava Ševčíková.

Nominaci na cenu Gratias Tibi si vysloužily také děti ze Základní a mateřské školy v Prostřední Bečvě za zkrášlení dříve neutěšené školní zahrady.

„Začali jsme zasazením stromu přátelství, o který se nyní děti starají," přiblížila ředitelka malotřídní školy v Prostřední Bečvě Pavlína Přikrylová. Poté si děti společnými silami vysázely záhonek trvalek a o celou zahradu pečují.

Zapojují se všechny ročníky, každý má na zkrášlování zahrady svůj podíl. „Udělali jsme si také slavnost zaměřenou na náš strom přátelství. Děti dokonce složily básničku, v níž napsaly, co stromu přejí," řekla ředitelka.

Péči o zahradu chtějí v Prostřední Bečvě dále rozšiřovat. Zahajují například chov motýlů, pro které je potřeba vytvořit prostředí. Ve spolupráci se zahrádkáři je v plánu výsadba nejrůznějších bylinek. Ve škole chtějí s dětmi též pěstovat okrasné dýně, učí je kompostovat a podobně. „Nejdůležitější jsou prožitky. Děti musí především samy chtít přiložit ruku k dílu. Myslím, že jim to do budoucna zůstane," říká Pavlína Přikrylová.

Třetím valašským nominovaným na cenu Gratias Tibi je Tibor Mičunek. Sedmadvacetiletý předseda osadního výboru meziříčské městské části Juřinka. „Je to zřejmě za věci, které nyní v Juřince děláme. Uspořádali jsme první pochod broučků, také maškarní bál, dali jsme dohromady Juřinský zpravodaj," vyjmenoval jen část z řady aktivit.

Osadní výbor není v Juřince novinkou. Fungoval už od 90. let minulého století. Většinou se však omezoval jen na poradní činnosti stran toho, co je třeba opravit a podobně.

Finalisty vybere porota zítra

Nynější výbor naopak Juřince znovu vdechl život. „Mám obrovsky pozitivní reakce na všechny činnosti. Například na pochod broučků přišlo asi sedmdesáti lidí z celkových pěti set dvacet obyvatel Juřinky. Lidé jsou rádi za společenské akce, velmi dobře přijali zpravodaj," ocenil Tibor Mičunek. Důležité je podle něj naslouchat tomu, co lidé chtějí. Proto na začátku svého nynějšího funkčního období před rokem a půl distribuovali členové osadního výbory mezi lidi v Juřince dotazníky. Z nich vzešla řada požadavků, které se nyní výbor snaží plnit. Do popředí zájmu se dostala třeba obnova památek. Novotou tak znovu svítí více než sto let starý kříž, lidé se také skládají na opravy místní kaple.

Zda některý z valašských zástupců v souboji o cenu Gratias Tibi uspěje, o tom bude už zítra, 12. 4., rozhodovat porota složená ze zástupců českých neziskových organizací a médií. Vybere vždy pět finalistů v kategoriích základních škol, středních škol a kategorii do 30 let. Laureáti ceny budou vyhlášeni 31. května v pražském kině Lucerna.