„Chlapík se bez plavek procházel u horního splavu v místech u motorestu Eroplán. V tu dobu zde bylo dalších dvacet lidí, včetně osmi dětí. Lidé nás upozornili, že zde vzbuzuje veřejné pohoršení,“ vysvětlil ředitel rožnovských strážníků Daniel Vašut.

Musel jinam

Přinutit nudistu, aby se přioděl, ovšem nebylo vůbec jednoduché. „Na výzvy nereagoval a nechtěl vylézt z vody. Jeden ze strážníků proto musel za ním skočit a z Bečvy jej doslova vytáhnout,“ popsal situaci šéf strážníků. Muži teď hrozí pokuta za veřejné pohoršení. „Letos jsme v podobných situacích zasahovali už vícekrát.

Takovým lidem doporučujeme odlehlejší zákoutí řeky,“ doplnil Vašut. Nudisti to mají na Valašsku opravdu těžké. Na koupalištích se totiž mohou lidé slunit a osvěžovat pouze v plavkách. „Netolerujeme žádné naháče. Pokud si odloží vrchní díl plavek nějaká dáma, je to její problém. Ale nepamatuji se, že by se něco takového tady dělo,“ podotkla například ekonomka Městských lázní Vsetín Marie Martinů.

Podobná situace je také ve Valašském Meziříčí. „Na koupališti mohou být lidé jedině v plavkách. Další možnost je pouze řeka Bečva. Tam je to individuální,“ informoval zase mluvčí radnice Josef Beneš. Lidem ve většině případů odložený vrchní díl dámských plavek nevadí. „Myslím, že to není nic, proti čemu by se mělo brojit,“ míní například Jan Matůš ze Vsetína.

Podle zákona veřejné pohoršení nebudí přímo člověk, který se nahý ukazuje. „Stane se tak pouze tehdy, když to někomu vadí a upozorní na to,“ poukázala mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. S tím, že strážníci se s nudisty ve Vsetíně zatím nepotýkali. „Dvakrát jsme měli problémy s exhibicionisty, ale to je něco jiného,“ dodala Stejskalová.