„Nový přístroj nahradil starší typ, který jsme v nemocnici využívali více než devatenáct let,“ řekl k mobilnímu rentgenu vedoucí radiologický asistent Tomáš Tejkl.

Přístroj bude sloužit ke snímkování pacientů na jednotkách intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitačním oddělení i na standardních lůžkových odděleních v případech, kdy pacienta nelze jednoduše převést na oddělení radiodiagnostiky.

Výkonný digitální rentgenový přístroj je plně motorizovaný a vybavený velkokapacitní baterií pro dlouhou výdrž pojezdu. Díky baterii také umí pořídit potřebné rentgenové snímky bez nutnosti připojování do elektrické sítě. Teleskopické rameno má velký výsuv a lze s ním bez problémů dosáhnout nad moderní široká nemocniční lůžka.

Odtahová služba odstraňuje z parkovišť ve Valašském Meziříčí dlouhodobě nepojízdná auta, jejichž majitelé nereagovali na výzvy místní radnice k nápravě situace.
Novela zákona rozvázala radnicím ruce, z ulic mizí první vraky

„Pojízdný rentgen je nezbytný zejména při vyšetření imobilních pacientů a má pro pacienta i pro personál mnoho výhod. Výrazně usnadňuje práci personálu, neboť umožňuje zobrazit snímky v reálném čase. Je vybavený měřičem dávky RTG záření pacienta, LED osvětlením a hlavně motorizovaným pojezdem, což je při váze stroje 440 kilogramu velikým usnadněním při manipulaci,” vysvětluje vedoucí radiologický asistent.

Podle zdravotníků patří mezi nejčastější rentgenologická vyšetření u lůžka pacienta snímek plic a břicha.

„Vše je následně dokumentováno a ukládáno v digitální podobě do nemocničního systému, ke kterému má přístup každý klinický lékař v nemocnici a může tak reagovat na aktuální stav pacienta či konzultovat výsledek s kolegy,“ popisuje Tomáš Tejkl.

Dalším neopomenutelným plusem nového přístroje jsou přídavné filtry RTG záření, jež snižují dávku záření, kterou pacient během vyšetření obdrží.