Dostat nového lékaře na vesnici se rovná skoro zázraku. Starostové nabízí byty i vybavené ordinace, přesto se k nim medici nehrnou.

Dva zubaři na pět a půl tisíc obyvatel

Brumov-Bylnice, městečko s pět a půl tisíci obyvateli je jedno z těch, které trápí nedostatek lékařů. V současné době tam ordinuje jedna lékařka, přitom v roce 2015 byli k dispozici praktici tři. Loni ukončil praxi doktor, který odešel do penze. Do dnešního dne se ho nepodařilo nahradit.

„Pro praktického lékaře máme nachystaný byt kousek od ordinace. Má připravenou a zrekonstruovanou i ordinaci v našem zdravotním středisku,“ říká starosta města Jaroslav Vaněk.

Řeka Bečva ve Vsetíně při nízkém stavu vody. Ilustrační foto.
V řekách ubývá vody. Dřevnice je na polovině průměru, Rožnovská Bečva na pětině

V druhé polovině roku 2022 bylo krajským úřadem vyhlášeno výběrové řízení na praktického lékaře. Byl úspěšně vybrán, do dnešního dne však ordinovat nezačal. Nemá totiž povinnost nastoupit a ani nabízené výhody ho nepřesvědčily.

„Nového lékaře zatím nemáme a ani výhledově se nedaří někoho přilákat,“ pokračuje starosta. Město trápí také nedostatek zubařů.

„V současné době u nás ordinují dva. Koncem roku 2021 odešla na mateřskou dovolenou zubařka, doposud ji nikdo nezastoupil,“ dodává Vaněk.

Město má omezené možnosti a pravomoci, i tak připravuje pro nové zdravotníky spoustu pobídek. Přilákat se je zatím nedaří.

„Současný systém obsazování praktiků na venkově je nefunkční a stále se zhoršuje. Když sleduji statistické údaje o průměrném věku praktických lékařů, vidím, že nás nečekají jednoduché časy,“ říká skepticky Vaněk.

Se vším souhlasí i místní čtyřicátník Roman: "Doktorů je tady tak málo, že jezdíme s manželkou do Vsetína. Přenecháme zdejší zdravotní péči raději důchodcům, pro které je mnohdy problém za vyšetřením někam cestovat."

Jak najít lékaře?

Za zajištění zdravotní péče je zodpovědná zdravotní pojišťovna, u které jste registrovaní. Ta musí zajistit místní a časovou dostupnost, tzn. aby lékař či zdravotnické zařízení v dostatečné blízkosti místa Vaše bydliště.

Potřebné informace můžete najít také na stránkách Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb, kde si můžete prostřednictvím "rozšířeného vyhledávání" vyhledat ve svém okolí nejbližší praktické lékaře (výběr Obor péče: Všeobecné praktické lékařství nebo Praktické lékařství pro děti a dorost).

Kde hledat zubaře?

Na portálu České stomatologické komory si můžete najít podle výběru města ordinace, případně zjistit, které z nich přijímají nové pacienty.