Měření bilirubinometrem je rychlá a bezbolestná metoda. Dítě zbytečně nestresuje a chrání jej od opakovaných odběrů krve. Výsledky jsou k mání okamžitě, bez čekání. „Měření je orientační. Pokud jsou zjištěny výraznější hodnoty, je nutno doplnit je vyšetřením bilirubinu v séru," vysvětlila lékařka novorozenecké stanice Jolanta Panáčková.

Moderní přístroj nese označení JM-103. Je digitální, hodnoty bilirubinu měří „skrz kůži". Měření se odehrává automaticky při přiložení a jemném přitisknutí měřící sondy k hrudníku či čelu novorozence.

Občanské sdružení Život dětem, díky kterému nemocnice novinku získala, pomohlo vsetínskému zdravotnickému zařízení již dříve. V roce 2011 předali jeho zástupci dětskému oddělení přístroje za více než dvě stě tisíc korun. Byla mezi nimi vysoce výkonná fototerapie nové generace využívající revoluční LED technologii. Slouží právě k léčbě novorozenecké žloutenky. „Oddělení má ke stejnému účelu také další přístroje, ať už se jedná o samostatné moduly či lampy, které jsou součástí výhřevného lůžka," uvedla Jolanta Panáčková.