Bez přívodu vody je například část obce Jankovice. „Proto je dokončení vodovodu našim největším předsevzetím,“ usmíval se starosta František Šimek.

Stavba, na které začali dělníci pracovat už loni v září, přijde obec zhruba na třicet milionů. „To je pro nás obrovská suma. V závěru roku jsem proto musel podepsat smlouvu z bankou, od které si bereme půjčku na deset let,“ prozradil Šimek. Ten odhaduje, že práce by mohly skončit letos v srpnu a do zimy by byla většina domů připojená.

„Samozřejmě bychom toho chtěli vybudovat ještě víc, ale náš rozpočet nám víc neumožní. Snad aspoň stihneme ještě vybudovat nové pouliční osvětlení,“ plánoval starosta.

Trochu jiné starosti má zatím jeho kunkovický kolega Roman Novotný. Ten chce v průběhu roku nejprve nechat zpracovat studii, jaké jsou možnosti, a na kolik by nový vodovod přišel.

„Máme tu jen starý, vybudovaný ještě v sedmdesátých letech. Voda je tam vedena samospádem a na některých místech došlo k poškození,“ vysvětlil Novotný.

Projektová dokumentace, kterou by během roku měla mít obec k dispozici, podle starosty snad pomůže nalézt optimální řešení.

„Pak se teprve rozhodneme, jestli požádáme o dotace nebo se spolehneme na vlastní rozpočet,“ dodal Novotný.

Už pětadvacet let se mluví o vodovodu v také v Bořenovicích. A zdejší starosta Jakub Bednárek říká: Ještě nikdy jsme nebyli tak blízko. Obec už totiž vyřídila většinu procedurálních záležitostí a hned z kraje roku chce podat žádost o dotaci na ministerstvo zemědělství a Zlínský kraj.

Ta by mohla pokrýt až devadesát procent z šestnáctimi­lionových nákladů. „Odhaduji, že výsledek budeme znát v polovině roku. V ideálním případě bychom hned potom mohli začít stavět,“ míní Bednárek.

Několika úprav se během letošního roku dočkají také obyvatelé Mrlínku. Alespoň tak to plánuje starosta Pavel Hynek. „Chtěli bychom opravit chodník a komunikaci v obci. Taky zastřešit obchod a vyměnit úspornější žárovky na veřejném osvětlení,“ vyjmenoval Hynek.