„Za stejné období loňského roku jsme evidovali 298 porodů,“ upřesnila mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková. Mezi letošními novorozenci nechyběla ani dvojčátka, kterých bylo šest párů.

Rekordním měsícem co do počtu porodů bude nejspíše červenec, kdy přišlo na svět již pět desítek dětí. Nemocnice sdělila i nejčastější jména.

„Mezi děvčaty tradičně vedou Lucie, Magdalény, Kláry, Elišky, Terezy a Anety. Několikrát se ale objevila i Vanesa, Sára a Justýna,“ vyjmenovala Plačková.

Oblíbená chlapecká jména jsou podle ní hlavně David, Lukáš, Adam a Tomáš. „V poslední době je oblíbené jméno Matyáš. Mimo to jsme měli také chlapecká jména Samuel, Denis a Sebastian,“ doplnila.

Špitál poskytuje rodičkám stále lepší vybavení porodních sálů. „Počátkem letošního roku získali zdravotníci druhé moderní polohovací porodní lůžko a další vybavení.

Také v meziříčské nemocnici oproti loňskému roku o něco vzrostl počet novorozených. Za první půlrok se narodilo 444 dětí. „Porodnost se drží zhruba na stejné úrovni jako v loňském roce, kdy se za stejné období narodilo 440 miminek,“ uvedla mluvčí holdingu Agel Hana Szotkowská, pod něhož spadá i nemocnice ve Valašské Meziříčí.

Mezi letošními novorozeňaty je podle mluvčí celkem pět dvojčátek. Nejčastější chlapecká jména v meziříčské nemocnici jsou Ondřej, Lukáš a Tadeáš. „Mezi holčičkami se pak nejčastěji objevovala Veronika,“ dodala Szotkowská. Objevily se však také méně tradiční jména, jako Melánie, Valerie nebo Nijan.

Meziříčská nemocnice má pro rodičky na gynekologicko-porodním oddělení celkem sedmnáct lůžek. „Všechny pokoje jsou takzvané roomingové. To znamená, že miminko zůstává po narození s matkou celých čtyřiadvacet hodin denně,“ vysvětlila mluvčí meziříčské nemocnice.