Ustoupit ale nehodlají ani odpůrci důlních prací v Beskydech. „Pořád doufáme, že se politika OKD změní. Že konečně pochopí, že těžbu v Beskydech neprosadí," uvedl předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Jiří Novotný.

Připomněl, že za uplynulých dvacet let se těžaři ve své snaze neposunuli ani o píď. A odpůrci prací v dole Frenštát chtějí tento stav i do budoucna zachovat. Jiří Novotný už dříve zdůraznil, že průzkumná ražba by byla v podstatě přípravou na zahájení těžby. „Doufáme, že se změnou ve vedení společnosti OKD se situace změní k lepšímu. K novému řediteli budeme mít blíž," řekl Novotný. Poznamenal ale, že hlavní slovo v OKD budou mít nakonec stejně její akcionáři.

Změna v politice těžební společnosti se nedá očekávat ani podle mluvčího OKD Vladislava Sobola. Podle jeho slov ale společnost v žádném případě nyní neuvažuje o těžbě. „Stanovisko OKD je dlouhodobě neměnné, nikdy jsme v souvislosti s Dolem Frenštát nemluvili o těžbě. Naším plánem je důkladný průzkum ložiska, tedy průzkumná ražba, která by neměla žádný vliv na povrch a zároveň by nebyla a z technického i legislativního hlediska ani nemohla být přípravou na těžbu. Jen takovýto průzkum může být hodnověrným podkladem k diskuzi o budoucnosti Dolu Frenštát a využití zdejšího ložiska uhlí," vysvětlil Vladislav Sobol.

Odpůrcům ražby v dole Frenštát v nedávné době nahrálo do karet ministerstvo průmyslu a obchodu. Vyškrtlo návrh na průzkumnou ražbu v Beskydech z textu připravované Surovinové politiky České republiky. Ta by měla určovat strategii a mantinely státu v nakládání s nerostnými surovinami na dvacet let dopředu.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba v této souvislosti uvedl, že jeho úřad považuje ložisko Frenštát za surovinovou rezervu státu, kterou je třeba důsledně chránit. „O jeho využití se v horizontu platnosti navrhované surovinové politiky neuvažuje. Současnou prioritou není otvírka nových černouhelných dolů, ale maximální prodloužení životnosti těžených lokalit," uvedl ministr Martin Kuba.

Slovům ministra nevěří zastupitel Rožnova pod Radhoštěm František Šulgan, který se řady jednání s těžaři i vládními úředníky sám zúčastnil. „Ministr nejprve slíbil starostům, že důl Frenštát v surovinové koncepci nebude. Pak jej tam na přání těžařů zařadil a následně zase až po tlaku starostů vyřadil. Podle mého to ale bylo jen předvolební gesto," mínil František Šulgan.

Upozornil, že dokumentu o připravované Surovinové koncepci ještě čeká meziresortní připomínkování. „Plán na těžbu ve Frenštátě se tak může do textu zase vrátit. Proto musíme být stále ve střehu," zdůraznil Šulgan.