Nákup nové techniky umožnila evropská dotace z programu, který cílí na snížení dopadů pandemie Covid-19.

Nové diagnostické monitory jsou určené pro práci v režimu přímé digitalizace, která umožňuje rychlý a kvalitní přístup k obrazové dokumentaci, výsledkům zobrazovacích metod.

„Pracují s větším rozlišením, což je pro nás při vyhodnocení rentgenových snímků velmi důležité,“ hodnotí primářka oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí Jaroslava Lanžhotská.

Technika přináší i další benefity. Výhodou přístrojů je velká variabilita umožňující snadný přechod z 2D do 3D zobrazení s možností takzvané multiplanární rekonstrukce, která je zdrojem dalších poznatků.

„Dříve jsme měli dva menší diagnostické monitory s nižším rozlišením, nyní je nahradil větší třicetipalcový monitor. Obrazovka se dá podle potřeby lékaře rozdělit na dvě oblasti, což se využívá například při srovnání vyšetření z různých časových období,“ popisuje primářka radiodiagnostického oddělení Blanka Ludvová.

Na předchozích monitorech lékaři sledovali převážně jen skiagrafická vyšetření. Pro hodnocení CT museli přecházet k technice pořízené společně s CT technologií. Nová technika však zvládne i toto.

„Nové monitory umožňují hodnocení obrazové dokumentace ze všech modalit, které na oddělení máme,“ dodala Ludvová. Využít je bude možné i pro sledování snímků z magnetické rezonance, které ve Vsetíně přibude.

Novinku využijí přímo při operacích

Jeden z diagnostických monitorů je přímo na operačních sálech.

„Využívá se při ortopedických a chirurgických zákrocích, kdy má operatér přímo před výkonem i během operace možnost zhodnotit snímky, obrazovou dokumentaci pacienta, která je dostupná z datového úložiště a během operace kontrolovat pomocí C-ramena správné postavení řešených zlomenin nebo kloubních protéz,“ dodala primářka radiodiagnostického oddělení.

Další z monitorů je umístěný v seminární místnosti chirurgického oddělení a je propojený s obrazovkou o velikosti 55 palců.

„Denně se využívá během radiodiagnosticko-chirurgických vizit. Lékaři tak mají možnost lepšího zobrazení provedených vyšetření, na monitor všichni vidí podstatně lépe, než při předchozích vizitách, které probíhaly u nás na oddělení, kolem dvou monitorů, určených pro skiagrafickou diagnostiku. Vizity jsou tak přínosnější a systém je možné využít i pro případné další vzdělávání,“ oceňuje Ludvová.

Diagnostické monitory s příslušenstvím Vsetínská nemocnice pořídila díky dotaci z programu REACT-EU, který rozděluje finanční prostředky z Evropské unie určené na snížení dopadů pandemie Covid-19 a na zvýšení odolnosti proti obdobným hrozbám. Vsetínská nemocnice z tohoto projektu čerpá finanční prostředky v celkové výši 136 milionů korun.