Německá firma Kemmerich, která vyrábí komponenty pro automobilový průmysl, proto už rozběhla i nábor nových zaměstnanců. „V první fázi vybíráme techniky, lidi pro logistiku a sklady, inženýry kvality i administrativní pracovníky. Samozřejmě i dělníky do výroby,“ informoval ředitel Kemmerich Czech Rostislav Hanák.

O práci však mohou žádat lidé zdatní i v dalších profesích.

Na nové příležitosti pro obyvatelstvo se těší především starostové okolních obcí. „Bude totiž nutné zajistit chod celé firmy, počínaje vrátným, přes obráběče kovů, vysokoškoláky až po uklízečky,“ těší se starosta Valašské Polanky Josef Daněk.

V první fázi by mělo dostat práci třicet lidí, do konce roku by jich už mělo být sto. „Podle informací od vedení firmy by do dvou let měla zaměstnávat nejméně sto šedesát lidí,“ uvedl zase starosta Leskovce Miroslav Holubec.

Výroba se v Leskovci rozjede počátkem května, do konce roku má dostat práci první stovka lidí z okolí

Vedení společnosti ovšem nechce zůstat jenom u nabídky pracovních příležitostí. „Už letos se chceme rovněž začít angažovat ve společenském, kulturním a sportovním životě regionu. Plánujeme spolupráci na různých projektech v rámci obce Leskovec a nejbližšího okolí,“ prozradil Hanák.
Zkušební provoz by měl být zahájen už v měsíci dubnu. „Ocelová konstrukce haly i hrubá stavba administrativní budovy je téměř hotova, v březnu už bychom chtěli začít s instalací technologií,“ uvedl dále ředitel.

Přesto se už mělo ale vyrábět. Původní předpoklady, že první komponenty pro automobilový průmysl opustí brány firmy vloni, se totiž nesplnily kvůli zpoždění vyřízení stavebního povolení.

Provoz bude podle plánů vedení společnosti zpočátku jednosměnný. Koncem roku by se ale výroba měla rozjet na dvě směny a od ledna 2009 na tři směny.

Původně měla stát továrna v průmyslové zóně ve Vsetíně, obavy z nadměrného hluku a následné protesty lidí z okolí ale přiměly firmu ke změně umístění výrobních hal.

Na evropském trhu působí Kemmerich v oblasti výroby kovových komponentů pro automobilový průmysl už více než sto let. V Leskovci investuje více než jedenáct milionů EUR.