Místní ekologické organizace proto spojily síly a založily platformu Spojená Bečva. Do debaty o vodním díle se chtějí aktivně zapojit. Právě dnes se bude o hrázi debatovat v Hustopečích nad Bečvou.

Levnější řešení

Za nesmysl považuje stavbu přehrady například Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí. „Devatenáct let po povodních jsme začali řešit problém, a to ještě z obráceného konce. Vodu necháme utéct a pak ji budeme chytat," reagoval známý ekolog.

Plánovaná přehrada má ochránit Přerov a také Olomouc, které byly v roce 1997 zasažené povodněmi. „V Hustopečích bylo 3. května 2001 velké jednání kvůli vodnímu dílu a profesor Štěrba už v té době navrhoval, že za sto milionů by se dala voda zadržet na Valašsku," připomněl ekolog. Problém by se měl podle něj řešit na Vsetínsku. „Zlikvidovat meliorace, udělat remízky, meze, prostě zadržet vodu v celém povodí Bečvy. Vsakovala by do země, odsud by se čerpala a krajina by nebyla tak vyschlá," upozornil Orálek.

Takto prý mluvil i s ministrem životního prostředí a zemědělství. Jenže zatím neuspěl. I přesto, že zadržení vody v krajině vyjde podstatně levněji. „Nejdřív říkali, že půjde o poldr, teď se hovoří o přehradě," zmínil také Orálek. (Poldr je území, na kterém musí být kontrolována úroveň vodní hladiny, pozn. redkace).

3,2 miliardy korun

Jenže investor stavby Povodí Moravy situaci vidí úplně jinak. „Vodní dílo s víceúčelovým využitím je schopno pokrýt oba dva hydrologické extrémy: sucho i povodně. Takovou funkci poldr nemá," reagoval na výtky Petr Chmelař z útvaru vnějších vztahů a marketingu Povodí Moravy. Definitivní rozhodnutí v tomto směru má podle něj padnout v usnesení vlády České republiky v létě 2016.

Stavba by mohla být zahájena v letech 2023 nebo 2024. Předpokládané náklady na realizaci jsou odhadem ve výši 3,2 miliardy korun. Na výkupy pozemků jedna miliarda korun. Záměr zadržení vody v regionu Valašska a v povodí Bečvy podle něj není v tomto případě vhodný.

„Kapacita krajiny nedostačuje při povodních větších, než je asi pětiletá voda. V takovém případě musí nastoupit vodní dílo," vysvětlil Chmelař.

Autor: TÁŇA MARKOVÁ