Přestavbou vznikly ze starého nevyužitého objektu čisté prostory pro umístění nové výroby polovodičových desek karbidu křemíku, které se v podobě čipů používají k efektivnímu využití elektrické energie v elektromobilech, solárních panelech nebo cloudových aplikacích.

Podle sdělení společnosti EP Rožnov vyžaduje výroba zmíněných desek dodržení speciálních podmínek – absolutně čisté prostory, ale také správné nastavení teploty, vlhkosti i tlaku a použití přesně zadaných materiálů.

„S onsemi spolupracujeme dlouhodobě, takže požadavky na maximální preciznost a dodržení všech speciálních podmínek souvisejících s výstavbou objektu na výrobou čipů pro nás už jsou samozřejmostí,“ říká generální ředitel a předseda představenstva EP Rožnov Pavel Scholz.

Členově koaličních stran ve Vsetíně (ANO, KDU-ČSL, ODS, Nestraníci, PRO VSETÍN) podepisují na vsetínské radnici koaliční smlouvu; pondělí 17. října 2022
Vsetínu nakonec povládne pětikoalice. Jiří Čunek bude neuvolněným starostou

Výzvou ale tentokrát byla požadovaná extrémně krátká dodací lhůta.

„Na realizaci stavební části jsme měli čtyři měsíce, takže bylo nutné veškeré práce organizovat a uskutečnit s maximálním nasazením,“ dodává Pavel Scholz.

Rekonstrukce objektu zahrnovala kromě kompletní přípravy projektu a samotných stavebních úprav také vybudování infrastruktury zajišťující přísné parametry pro čisté prostory: od přívodu vzduchu, chlazení a topení pro úpravu vzduchu přes technologické odsávání z výroby až po silnoproudé rozvody a systémy měření a regulace, které zajišťují neustálý monitoring dodržování žádaných parametrů.

„Součástí zakázky bylo i statické zajištění objektu, a to stažením železobetonových vazníků střechy pomocí předepjatých lan,“ popisuje Scholz.

Společnost EP Rožnov patří k předním firmám v oblasti projektování a realizace čistých prostor. Historicky první projekt čistých prostor a první výpočetní centrum v Československu navrhl v roce 1968 předchůdce dnešní společnosti, projekční středisko Tesly Rožnov (vzniklo v roce 1959).

EP Rožnov patří k úzkému počtu firem v České republice, které zpracovávají projektovou dokumentaci kompletně v 3D modelech v systému BIM. Zaměstnává více než 150 zaměstnanců a zabývá se zakázkami v elektrotechnickém, automobilovém, optickém a farmaceutickém průmyslu, ve výrobě zdravotnické techniky, dále v oblasti vědy a výzkumu nebo ve zdravotnictví.

Vizualizace budoucí podoby nového kulturního centra v Rožnově pod Radhoštěm.
Stavba kulturního centra v Rožnově ještě podraží. Nezvládnuté, kritizuje opozice

Je členem ČEZ ESCO (Energy Service Company), což je dceřiná společnost ČEZ zaměřující se na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce.

Společnost onsemi, která byla objednatelem nové haly, se zaměřuje na inovativní řešení pro energeticky úspornou elektroniku napomáhající globálnímu snižování spotřeby energií.

Nabízí polovodičové součástky a řešení mající využití v automobilovém průmyslu, komunikačních technologiích, počítačové technice, spotřební elektronice, průmyslové technice, LED osvětlení, lékařské elektronice, vojenství a letectví i v aplikacích pro napájení. 

Rožnově pod Radhoštěm a v Brně má 2200 zaměstnanců, kteří se zabývají návrhem integrovaných obvodů, výrobou křemíkových desek a polovodičových čipů. Vloni získala ocenění Inovační firma Zlínského kraje 2021.