Kamarádi hecují. Ta popelnice tu přece nemůže zůstat jenom tak stát. To bych vypadal jako slaboch, bleskne mu hlavou… Rozjařená skupinka mizí ve tmě, za ní se na ulici válí obsah rozkopaných odpadních nádob.

Typický obrázek, který je nezřídka k zaznamenání v ulicích valašských měst. Vandalismus znají dobře obyvatelé každého z nich. „Co na to říct? Nechápu, jak si někdo může kompenzovat nudu či vybíjet zlost nesmyslným ničením," povzdechl si na adresu vandalů Martin Mrlina ze Vsetína.

Vandalismus, podaří-li se jeho původce odhalit, je podle jeho slov třeba hlavně rychle a adekvátně trestat.

„To znamená bez dlouhých procesů a průtahů přivést dotyčného k předmětu jím poškozenému, dát mu do ruky nářadí a přimět jej k opravě. Přemalovat graffiti, zamést binec z rozsypaných košů, znovu zabetonovat vyvrácené značky a podobně," má jasno Vsetíňan. Na škodu by dle něj nebyly ani veřejně prospěšné práce.

Jedinci, kteří se vyžívají v ničení soukromého i městského majetku, po sobě zanechávají desetitisícové škody. V případě toho městského na odstraňování stop po jejich řádění doplácí všichni.

Ve Vsetíně zaznamenali v posledních měsících několik případů na Trávníkách v okolí ulic Družby a Školní. Vandalové tady zničili dopravní značky, poškodili čerstvě vysázené stromy i nově instalovaný odpadkový koš. „Vždy, když se o těchto případech dozvíme, zvažujeme, zda má vůbec cenu něco budovat," povzdechla si starostka Vsetína Iveta Táborská. Vyzvala obyvatele města, aby případy úmyslného i neúmyslného ničení majetku hned hlásili městské policii. „Jen tak si náš společný majetek uchráníme," zdůraznila Táborská.

Řádění vandalů či zlodějů pocítili už i přímo na vsetínské radnici. Darebáci si oblíbili především toalety v prvním patře, které jsou návštěvníkům úřadu přístupné. „Opakovaně jsme řešili případy krádeže vodovodních umyvadlových baterií. Zloději uzavřeli přívod vody a baterie si prostě odšroubovali a odnesli," kroutil hlavou nad drzostí lumpů správce budovy Jan Volčík.

Jiný vandal se před několika dny bavil tím, že ucpal toaletním papírem odtoky z umyvadel a pustil vodu. Ta pak vyplavila WC, chodbu i kanceláře. Větším škodám zabránila uklízečka.

Zkušenosti mají také ve Valašském Meziříčí. Na počátku roku se tady zabývali například zničenými značkami a mobiliářem. Ten ostatně různí darebáci ničí opakovaně. Často hned poté, co město nechá škody opravit. „Například oprava jedné zničené značky stojí radnici zhruba dva tisíce korun," sdělil nedávno vedoucí odboru komunálních služeb ve Valašském Meziříčí Václav Chajdrna.

Chytit vandala při činu se však nedaří příliš často. Jak typický vandal vypadá, v tom přitom mají policisté jasno. „Většinou jde o věkovou skupinu od čtrnácti do pětadvaceti let. Vandalismus je nejčastější o víkendech, kdy se mladí lidé baví v podnicích a na zábavách," přiblížila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Typické jsou potom právě převrácené koše, poničené značky, pošlapaná zaparkovaná auta, ulámaná zrcátka vozů či zničená veřejná zeleň. Často je v hlavní roli alkohol a také hecování. Jen málokdy se totiž k ničení majetku uchýlí jednotlivec. „Většinou se to děje ve skupinkách, kdy se mladí předvádějí mezi sebou. Chtějí ukázat sílu," dal kolegyni ze státní policie za pravdu zastupující šéf strážníků v Rožnově pod Radhoštěm Marek Grossmann.

Oblíbené lokality

Policisté i strážníci mají vytipovaná místa, kde je vandalismus častý. V Rožnově je to třeba městský park a okolí diskoték či cesty k nádraží. Nelze je však hlídat nepřetržitě. Muži v uniformách proto potřebují pomoc všímavých místních lidí. „Nejvíce nám pomohou, když uvidí vandaly něco ničit a hned nám to oznámí," zdůraznil Marek Grossmann.

Tresty pro dopadené vandaly se různí podle způsobené škody. Do pěti tisíc jde o přestupek, za který hrozí až patnáctitisícová pokuta.

Při vyšší škodě už může darebák skončit i ve vězení za poškozování cizí věci či výtržnictví.