Problémy měli ráno ti, kteří chtěli využít při cestě do práce vlaků. „Potřebovala jsem se dostat do Prahy, ale spoj, kterým jsem měla cestovat, kvůli popadaným stromům vůbec nedojel. Musela jsem proto nejdříve autobusem do Zlína a odtud dalším do Prahy. Dorazila jsem s dvouhodinovým zpožděním,“ vylíčila Michaela Dančáková ze Vsetína.

Zpoždění vlaků měly na svědomí stromy, které popadaly na trať mezi Horní Lidčí a Hranicemi na Moravě a strhly elektrické vedení. „Noční vlak ze Slovenska byl proto zcela zrušen,“ uvedl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Podle jeho slov se ovšem nad ránem podařilo trať zprovoznit alespoň pomocí dieslových lokomotiv. „Vlaky ale nabíraly značná zpoždění,“ doplnil Kubala.

Kvůli popadaným stromům musel být také zcela uzavřen městský park v Rožnově pod Radhoštěm. „Vítr vyvrátil více než třicet stromů, převážně lip. Jedná se asi o sto až sto dvacet kubíků dřeva,“ spočítal Jaroslav Zeman z odboru správy majetku městského úřadu v Rožnově.

Na jejich odstranění se v současné době pracuje. „Snažíme se práce co nejvíce urychlit, abychom mohli park znovu otevřít v co nejkratším termínu. Mělo by k tomu dojít během jednoho týdne,“ odhadoval Zeman.

Vichřice neušetřila stromy ani v zámeckém parku v Lešné u Valašského Meziříčí, který je kulturní památkou. „Poškozeno je na sedmdesát stromů, patnáct vzalo za své docela,“ prozradil ředitel Muzea regionu Valašsko Jiří Haas. Mezi stromy, které náporům silného větru neodolaly, jsou také dva vzácné, více než stoleté duby. „Jeden z nich měl po obvodu kmene okolo čtyřech metrů a je rozštípaný na kousky. Je to běs a hrůza,“ popisoval nešťastně Haas.

Ve Valašském Meziříčí kosil vítr nejen stromy, ale ničil také značky či autobusové zastávky. „Dva vzrostlé stromy, které spadly na silnici na Zašovské ulici a poblíž mostu do místní části Hrachovec, dočasně omezily dopravu. Naštěstí byl jen slabý provoz,“ komentoval ředitel meziříčských strážníků Jan Camfrla.

Po deváté hodině večer se město navíc ponořilo do tmy. „Dodávka elektřiny byla obnovena až časně ráno,“ dodal mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš.

Podle společnosti Lesy České republiky patřily mezi nejvíce zasažené oblasti právě Severní Morava a Beskydy. „Škody jsou asi „jen“ čtvrtinové ve srovnání s tím, co po sobě zanechala nedávná vichřice Emma, ale rozhodně nejsou zanedbatelné,“ komentoval současný stav mluvčí Lesů ČR Radek Drahný. Největší škody hlásilo krajské ředitelství ve Frýdku-Místku a to 85 tisíc kubíků dřeva. „Po pětadvaceti tisících přitom připadá na lesní správy Vítkov a Ostravice, ostatní správy spočítaly škody okolo pěti tisíc kubíků,“ doplnil Drahný.

S tím, že nejdůležitější nyní bude urychleně popadané stromy zpracovat, aby se zabránilo rozšíření kůrovce. Přesnější statistiky škod budou podle mluvčího k dispozici počátkem příštího týdne.

Osmatřicet lidí na Valašsku se v souvislosti s noční bouří obrátilo také na Českou pojišťovnu s žádostí o likvidaci škody.