Jedním z těch, kteří vědí, jaké to je být i v zimě venku, bez možnosti schovat se, je také František ze Vsetína. „Stálý domov nemám už čtyři roky. V létě to ještě jde. Ale ta zima je hrozně nepříjemná," říká bezdomovec, který přišel o stálé bydlení po rozvodu.

Také on proto zvažuje, že i letos využije služeb některého ze sociálních zařízení. „Loni jsem párkrát přespal v nocležně na Jasence. Když to bude nutné, půjdu tam i letos. Nebylo to tam vůbec špatné," připouští František.

Noclehárnu ve Vsetíně na Horní Jasence provozuje Křesťanská společnost pro evangelizaci a diakonii Elim. Její kapacita představuje dvanáct míst pro muže a čtyři pro ženy. Pracovníci Elimu předpokládají, že především v mužské noclehárně budou mít plno. „U žen bývá zájem slabší," prozradila Valašskému deníku Ester Savková, vedoucí Azylového domu a noclehárny.

Elim má v činnosti také denní centrum, kde si mohou lidé bez domova uvařit, vyprat si, osprchovat se. „V současné době tu pracujeme přibližně se stovkou klientů," prozradila Ester Savková.

Služby nabízené Elimem však nejsou zdarma. Bezdomovci se podílejí úhradou zhruba dvaceti procent nákladů. Celý den v Azylovém domě pro muže stojí 120 korun. Pobyt v noclehárně přijde na 50 korun. S placením nebývá problém. „Máme zejména klienty, kteří buď pracují, nebo mají nějaký důchod. Někteří berou sociální dávky. Pobyt u nás je vyjde levněji než vlastní bydlení," uvedla Savková.

Obecně se dá podle ní říct, že lidí na ulici přibývá. „Máme nové klienty, se kterými jsme se dříve nesetkávali," poznamenal zase vedoucí denního centra Oldřich Unar.

V případě mimořádných okolností jsou ve vsetínském denním centru Elim připraveni poskytnout okamžitě noční azyl osmi lidem. „Zatím jsme nikdy k takovému kroku přistoupit nemuseli. V nejhorším případě poskytneme v centru zázemí až dvaceti potřebným. Nebudou mít sice postel, ale budou v teple," dodal Oldřich Unar.

Situace si jsou vědomi i pracovníci Charity Valašské Meziříčí. Také oni přicházejí s bezdomovci do styku denně. „Za poslední roky pozorujeme jejich mírný nárůst. Nejen přes zimu," vyjádřila se pracovnice Charity Valašské Meziříčí Hana Sulovská.

Meziříčská Charita nabízí bezdomovcům čtyři služby. Jedná se o denní centrum, terénní program, sociální rehabilitaci a noclehárnu. „Máme k dispozici dvacet lůžek a v případě potřeby i sedm přistýlek pro muže," poznamenala Hana Sulovská.

Do noclehárny mohou lidé přicházet vždy od 18 do 21 hodin. V sedm hodin ráno ji pak musí opustit. „Platí padesát korun za nocleh. V ceně je horká polévka, pečivo, čisté ložní prádlo i možnost zapůjčit si pyžamo a hygienické potřeby," řekla pracovnice valašskomeziříčské organizace.

Na provoz meziříčské noclehárny navazuje od 8 do 15 hodin denní centrum. V sobotu a neděli je pak toto zařízení lidem k dispozici od 8 do 12 hodin. Nabízí potřebným azyl ve společenské místnosti, možnost stravování i využití charitního šatníku.

Po Valašském Meziříčí se pohybuje sto až dvě stě lidí bez domova. Záleží prý na ročním období. O tom, že tady bude kapacita nocležny plně využita, není pochyb. „Jsme ale připraveni sáhnout i k takzvaným horkým židlím. Říkáme tomu také seďárna. Nikoho zmrznout nenecháme," dodala Hana Sulovská.

Charita Valašské Meziříčí vysílá terénní službu rovněž do Rožnova pod Radhoštěm. Tam stálá noclehárna pro bezdomovce stále chybí.

„Snažíme se situaci řešit. Zatím se nám to ale nedaří. Snad s příchodem nového vedení města dojde ke změně," vyjádřila naději Hana Sulovská.

Ve Vsetíně je v provozu také Azylový dům pro matky s dětmi. Toto zařízení však služby související s noclehárnami neprovozuje. „My na to nejsme vybaveni. Naše poslání je navíc trochu jiné," poznamenal ředitel azylového domu Michal Trčálek.

Přesto však by podle něj ženu, s dítětem i bez něj, ač není klientkou azylového domu, v případě jakékoliv nouze na holičkách nenechali.

„Umožnili bychom jí například v případě nepříznivého počasí tady v nouzových podmínkách přespat. Potom bychom s ní dohodli, jak má postupovat dál," dodal ředitel.

Kolika ženám jsou v Azylovém domu pro matky s dětmi ve Vsetíně v takových případech schopni pomoci? „Opravdu nevím. Neřešili jsme to nikdy. Znovu ale podotýkám, určitě ale žádnou z žen v nesnázích nenecháme," poznamenal Michal Trčálek.