„Mám ho moc ráda. Také můj syn se jmenuje Jakub, navíc zdejší prostor je proti farnímu kostelu klidnější. Fascinuje mě jednoduchostí i skloubením historie s křížovou cestou od místního uměleckého kováře Josefa Hrušky,“ vyznává se průvodkyně večerem.

Lidé přicházeli, aby si poslechli vyprávění o bezmála pět set let starém kostele a koncert duchovní hudby nebo prostě jen rozjímali. „Koncert se do tohoto prostředí hodil. Je to dobrý nápad, za rok určitě přijdu znovu,“ je rozhodnutá Karolína Tovaryšová, jež na Noc kostelů zavítala poprvé.

Své vystoupení si užívali také členové smíšeného pěveckého sboru Cantio, kteří přednesli české a latinské písně od šestnáctého století po současnost.

„Kostel má výbornou akutisku s mírným dozvukem, zpívá se nám tady velmi dobře,“ pochvaluje si sbormistr Petr Zavičák. Na tři skladby z barokních kancionálů usedl i za staré kostelní varhany.

„Škoda, že už se při mších nepoužívají, protože jsou tady moderní varhany. Ty historické jsou trochu rozladěné, ale pořád je to krásný nástroj,“ dodává sbormistr.