Možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění či jiného zážitku ve večerní a noční atmosféře budou mít také Valaši, a to hned na dvaceti místech.

Již několik let se do akce zapojuje dřevěný toleranční kostel ve Velké Lhotě. „Akorát loni jsme si dali pauzu, protože jsme se chtěli podívat do jiných kostelů," prozradila organizátorka programu a průvodkyně Dobromila Krupová. Program v dřevěném kostelíku začíná v 17.30 hodin komentovanou prohlídkou.

Podepisování petičních archů pro prezidentské volby ve Zlíně.
Zeman, Drahoš, nebo Horáček? Rozjel se sběr podpisů pro kandidáty na Hrad

„Myslím si, že v našem kostele je co vidět. I když je nezdobený, má nezaměnitelnou atmosféru," pozvala Krupová k návštěvě této národní kulturní památky, kterou ročně navštíví až dva tisíce lidí. Program pokračuje koncertem broučků a berušek, místních dětí. Připomenou pohádkovou knížku Broučci spisovatele a kněze Jana Karafiáta, který ve Velké Lhotě při jejím vydání pobýval. Následnou bohoslužbu vystřídá setkání na faře. „Do akce se zapojujeme rádi, lidé se mohou seznámit s minulostí a tradicí, dozvědí se něco o křesťanství a prožijí pěknou chvíli," doplnila Dobromila Krupová.

Stavba silnice. Ilustrační foto.
Audit Deníku: Aktivisté často neúměrně prodlužují zahájení staveb

Pro kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Střelné bude páteční Noc kostelů premiérová. „Dali jsme na výzvy lidí, kteří si všimli, že jinde při této příležitosti jsou kostely otevřené, ale ve Střelné ne," prozradila důvod zapojení se do akce spoluorganizátorka Marta Řeháková. Přislíbila, že program, který začíná v 17 hodin, bude nabitý, zábavný pro děti i dospělé. „Nazvali jsme jej Od sklépka až po zvon. Od sklépka proto, že jsme připravili prostor, kde bude ochutnávka mešních vín," informovala. Kromě prohlídky i běžně nepřístupných míst čeká na návštěvníky vystoupení dvou pěveckých sborů, výstava obrázků i různých historických předmětů. Děti si užijí výpravu odvážných. Program zakončí trubači, kteří z věže odtroubí večerku.

Od pátku 2. června je na náměstí ve Valašském Meziříčí k dispozici kurt pro plážový volejbal. Hřištěm, které vzniklo navezením šedesáti kubíků speciálního písku a které zde zůstane do konce července, chce radnice propagovat volejbalový sport.
Plážový volejbal si zahrajete na náměstí do konce července

Netradiční zážitek slibuje také vedení Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které zve na prohlídku kostela svaté Anny v Dřevěném městečku. „Exteriéry městečka zdarma zpřístupníme od 19 do 24 hodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout expozici kostela a od 20 hodin poslechnout varhanní koncert Jana Bernátka," přiblížil ředitel muzea Jindřich Ondruš. Doplnil, že u vstupu do kostela budou vystavené fotografie z jeho výstavby a svěcení.

NA VALAŠSKU Branky, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Hošťálková, kostel Českobratrské církve evangelické. Hovězí, kostel sv. Máří Magdalény. Huslenky, evangelický kostel. Karolinka, kostel Panny Marie Karmelské. Kelč, kostel sv. Petra a Pavla. Lešná, kostel sv. Michaela archanděla. Lidečko, kostel sv. Kateřiny. Prostřední Bečva, filiální kostel sv. Zdislavy. Rožnov pod Radhoštěm, evangelický kostel; kostel sv. Anny, Valašské muzeum v přírodě;  kostel Všech svatých. Střelná, kostel Nanebevzetí Panny Marie. Valašská Polanka, kostel sv. Jana Křtitele. Valašské Meziříčí-Krásno, kostel sv. Jakuba. Valašské Meziříčí, kostel Nanebevzetí Panny Marie. Velká Lhota u Valašského Meziříčí, evangelický toleranční dřevěný kostel. Vsetín, kostel Horního sboru Českobratrské církve evangelické; kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zašová, poutní kostel Navštívení Panny Marie.