Návrh státního rozpočtu na příští rok totiž počítá s razantním snížením financí pro organizace poskytující sociální služby.

„Nedostatek peněz se dotkne domovů pro seniory, chráněných dílen, stacionářů, charity, chráněného bydlení a mnoha dalších. Navíc se zastaví rozjezd nových projektů,“ vysvětlil zastupitel Rožnova pod Radhoštěm Petr Jelínek.

Skutečnost, že se nejedná jen o planý poplach potvrzují i pracovníci z Farní charity Rožnova pod Radhoštěm. „Museli bychom omezit poskytované služby a propustit zaměstnance,“ obává se ředitelka z Farní charity Rožnov pod Radhoštěm Pavla Stavinohová.

Ve stejné situaci se ocitl i rožnovský Domov pro seniory. Vedení domova už teď zvažuje na čem by se dalo ušetřit. „Kde mám ty peníze vzít? Staré lidi o teplo a o jídlo ošidit nemůžu. Budeme tak asi muset snížit počet zaměstnanců,“ říká vedoucí Domova pro seniory v Rožnově pod Radhoštěm Stanislav Šenkýř. S nedostkem zaměstnanců se prý potýká už delší dobu a teď hrozí další propouštění. „Neumím si představit, jak budeme přežívat,“ dodal.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce chybějící finance řešit z fondů unie. „Jde o unikátní zdroj, který částečně nahrazuje finanční prostředky ze státního rozpočtu,“ řekla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

LENKA ORÁLKOVÁ