Pokud si totiž lidé nedají při svém počínání pozor, mohou ve snaze ptactvu pomoci způsobit jejich úhyn. „Takových, kteří kvůli nesprávnému přikrmování zahynou, je každoročně poměrně dost,“ uvedl pracovník ČMMJ Jiří Šilha.

Aby takových případů ubylo, je podle něj nutné připomenout základní pravidla pro krmení opeřenců. „Zejména je třeba zdůraznit, že vařená domácí strava je pro ptactvo zcela nevhodná. Způsobuje ptactvu závažné problémy trávicího traktu, se kterými se nedokáží vyrovnat,“ vysvětlil Šilha.

Dodal, že mezi nejnevhodnější pokrmy patří například knedlíky. Ze vzduchu totiž přijímají vlhkost a rychle plesniví. Ani topinky nejsou pro ptactvo tím správným krmením, jsou plné přepáleného oleje a to je škodlivé.

„Pro ptáky je naopak vhodné tvrdé pečivo, jako jsou rohlíky, chleba nebo pečivo z topinkovače bez přidaného oleje,“ uvedl příklady neškodných domácích potravin myslivec Šilha.

Podotkl však, že nejbezpečnější je ptactvu podávat jejich přirozenou stravu, jako různé druhy olejnatých semen, slunečnici, proso a řepku. „Vhodné je také zavěsit do krmítka syrový hovězí nebo skopový lůj, ne však vepřový. Tomu je lepší se vyhnout,“ upřesnil Šilha.

Každý ptačí druh má podle něj své oblíbené krmivo. Například kosové si nejvíce pochutnají na sušených bobulích, jeřabinách a ořeších.

Pro ty , kteří by ptáčky rádi nakrmili, ale nejsou si jistí tím, co do krmítka dát, nebo se jim nechce nic speciálního chystat, už dnes existuje jednoduché řešení. V obchodech totiž není problém zakoupit i předem připravenou směs vhodnou do krmítek.

Důležité je také přiměřené dávkování. Ptákům stačí hrst potravy, ale pokud je tuhá zima, tak je lepší množství zvýšit, aby nezmrzlo. Záleží i na tom, kam lidé krmítka umístí. Podle Šilhy by na ně neměly dosáhnout kočky a také musejí být chráněná proti větru a dešti.