Zatímco na sociální síti Facebook vznikla diskuzní skupina, kde řada přispěvatelů brojí hlavně proti zóně v Lomensku, příležitost, vše si se zastupiteli vyříkat „z očí do očí“, využila v úterý jen hrstka lidí.

Překvapivé bylo zejména vysvětlení nízké účasti na schůzi. Lidé se prý obávají, že veřejnou prezentací svých názorů by si „vykoledovali pomstu“ ze strany vedení obce například pokud by chtěli začít stavět dům a podobně. „Že jsou takové obavy, jsem skutečně zaslechla,“ potvrdila Hana Bučková-Manová, která jako jedna z mála přišla na schůzi hájit svůj postoj. „Přesto mě mrzí, že lidé nepřišli. Zejména ti co měli na Facebooku nejvíce řečí,“ neubránila se výtce Bučková-Manová

Sama přišla na veřejnou schůzí říci, že se zřízením průmyslové zóny v Lomensku nesouhlasí. „Myslím, že by se zastupitelé měli při rozvoji obce zaměřit jiným směrem. Klást důraz například na cestovní ruch, rozvoj turistiky, cyklostezky,“ navrhla diskutérka.

Zastupitelům rovněž tlumočila názor, že o záměru zřídit v Lomensku průmyslovou zónu, měla veřejnost málo informací. Proti tomu se ale vedení obce ohradilo. „Není to pravda. O Lomensku se mluví už několik let, informace visely na úřední desce, bylo to i na internetu a nikdo nereagoval,“ řekl místostarosta Lidečka Josef Kulíšek.

Starostu Vojtěcha Ryzu zase nejvíce zaskočilo, že se lidé obávají o možnou pomstu ze strany obce, pokud by na schůzi přišli. „Překvapilo mě, že si to někdo může myslet. Nikdo nikomu rozhodně nebude bránit třeba ve stavbě kvůli odlišným názorům,“ zdůraznil Ryza.

Na schůzi přítomným mimo jiné vysvětlil, v jaké fázi je v současnosti plánovaná změna územního plánu v Lidečku, která zahrnuje právě možnost zřízení průmyslové zóny v místní lokalitě Lomensko.

Zdůraznil také, že zastupitelstvo na zóně v Lomensku netrvá, pokud se ochránci přírody dohodne na možnosti rozšíření již existující a povolené průmyslové zóny Katrůch.

To uvítal Michal Bojda z Lidečka, který působí jako dobrovolná stráž Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy. „Trvám totiž na názoru, že Lomensko není pro průmyslovou zónu vhodné. Je zde totiž nadregionální biokoridor, který využívá zvěř k migraci,“ řekl Bojda.

Také on zalitoval, že na schůzi nepřišlo více lidí. „Možná to bylo termínem uprostřed týdne. Řada mladých lidí je ve školách. Myslím totiž, že zastupitelstvo řeklo všechny hlavní informace,“ zamyslel se Bojda.

Čtěte také:

názor redaktora Michala Burdy Nechcete si o tom, promluvit?