Jejich úkolem bude udržovat čistotu ulic a podílet se na zkvalitňování životního prostředí. „O zajištění takzvané veřejné služby hlasovali vsetínští zastupitelé na svém úterním zasedání,“ uvedla mluvčí města Eva Stejskalová.

Pokud podle ní nezaměstnaní odpracují pro město třicet hodin měsíčně, přilepší si na sociálních dávkách.

„Lidé bez práce si tak budou moci udržet pracovní návyky a pocit důležitosti. Navíc se jejich činnost projeví i na vzhledu města,“ přiblížil vsetínský místostarosta Lubomír Gajdušek.

Jak dále upozornil, příjem lidí, kteří neodpracují pro město minimálně dvacet hodin měsíčně, se od července sníží.

Navýšení případně snížení dávky v hmotné nouzi je individuální a ovlivňuje ji řada faktorů.

„Zda se například jedná o jednotlivce či o společně posuzovanou osobu, roli hraje i množství dětí v domácnosti,“ vysvětlila Alena Beková, vedoucí sociálního odboru.

Ve Vsetíně pobírá více než půl roku příspěvek na živobytí, ať už v hotovosti či v poukázkách na nákup potravin a spotřebního zboží, dvě stě třináct lidí.

Město v první fázi počítá se zřízením místa předáka v rozsahu polovičního pracovního úvazku. Jeho úkolem bude na lidi ve veřejné službě dohlížet a vést jejich evidenci.

„Předpokládáme, že o práci pro město projeví v nejbližší době zájem kolem pětadvacet lidí. Pokud jich bude více, navýšíme na koordinátora mzdové prostředky,“ uzavřela starostka Květoslava Othová.