V porovnání s celorepublikovým průměrem je však stav silnic I. třídy ve Zlínském kraji poměrně dobrý. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR je jich totiž v celé republice v hrozném stavu téměř padesát procent.

Ve Zlínském kraji je to pětkrát méně. „Jako nevyhovující až havarijní můžeme v současné době označit v regionu přibližně deset procent komunikací, tedy asi čtyřiatřicet kilometrů silnic,“ uvedl ředitel zlínské správy ŘSD Karel Chudárek.

Dodal, že nejvíce špatných cest je na Uherskohradišťsku, kde je zároveň i nejhorší komunikace v celém kraji. „Jedná se o úsek silnice I/55 z Kunovic přes Uherský Ostroh až na hranici kraje. Jsou tam vyjeté koleje a doprava je tam navíc velmi hustá,“ sdělil Chudárek.

To potvrzují i mnozí řidiči, kteří tudy často jezdí. „Na několika místech je tu kvůli velmi špatnému stavu silnic rychlost omezená na třicítku. Vzhledem k uzavírce silnice v Bučovicích tudy jezdí ještě auta, která chtěla jet na Brno, takže se v Kunovicích věčně tvoří kolony a cesta dostává pořádně zabrat,“ posteskla si obyvatelka Kunovic Eva Juříková. Podotkla, že situaci by zachránil jen obchvat města.

Podobný názor má i řidič kamionu, který po komunikaci pravidelně jezdí. „Je to strašné, dá se tudy jet jen krokem. No a tím jak všichni popojíždějí, tak se ničí to, co už se stihlo nějak opravit. Je to začarovaný kruh. Mělo by se s tím něco dělat,“ zlobí se kamioňák Antonín Glos.

Podle Chudárka však tento kritický stav nebude trvat příliš dlouho. „Letos na podzim se chystáme zahájit kompletní rekonstrukci zmiňovaného úseku. Plně zprovozněn by měl být někdy ke konci roku 2011,“ řekl ředitel.

Podotkl, že opravy by měly být letos zahájeny i na druhé nejponičenější silnici v kraji, a to na úseku komunikace I/55 mezi Hulínem a Břestem na Kroměřížsku. „Silnice byla v poměrně špatném stavu už dříve, teď jí však daly zabrat ještě vozidla vyjíždějící ze stavby nedaleké dálnice a dvou rychlostních komunikací,“ zmínil Chudárek.

Doplnil, že v docela špatném stavu je i silnice mezi Zlínem a Vizovicemi. „Jedná se konkrétně o dva úseky a to od Městského divadla ve Zlíně po odbočku k Baťově krajské nemocnici a pak od obce Lípa až do Vizovic. Cestu jsme původně měli začít rekonstruovat už letos,“ poznamenal ředitel. Opravu však bylo nutné odložit na neurčito, protože kvůli hospodářské krizi nemá ŘSD dostatek prostředků a pozastavuje méně důležité investiční akce.