Jinak na tom není Vsetínská nemocnice, kde se momentálně řeší nedostatek takzvané univerzální krve - 0 Rh negativní. Situace zde ale podle primářky Hematologicko - transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice a Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB) zatím není kritická.

O poznání hůř je na tom právě zlínská nemocnice.

„V KNTB je momentálně nedostatek všech krevních skupin. Doba dovolených, ale také odjezdy do exotických destinací nebo klíšťata. To všechno ovlivňuje menší počet příchozích dárců o prázdninách,“ uvedla primářka Jana Pelková.

Situace se podle ní ale mění každým dnem.

„Dá se říct, že i každou hodinou. Jsme rádi, že lidé výborně reagují na výzvy ať už na Facebooku, nebo v médiích, a přicházejí krev darovat. Jsme vděční za každého dárce,“ dodala Pelková.

Za větší spotřebu krve během léta mohou častější komplikované úrazy a akutní stavy pacientů. Nejtěžší úrazy z celého kraje končí právě ve zlínské nemocnici.

Mít dostatečné zásoby je ale nutné během celého roku. Krev se využívá nejen při zranění, ale také při porodech nebo operacích.

„Průběh operačních výkonů není vždy předvídatelný. U těch komplikovaných se dávky krve často několikanásobně překračují,“ uvedl primář traumatologického oddělení zlínské nemocnice Petr Menšík.

Každý, kdo by chtěl darovat krev, musí být zdravý a ve věku od 18 do 60 let.

Na transfuzní stanici ve zlínské nemocnici je odběr možný každé pondělí, středu, čtvrtek a pátek ráno od 6 do 9 hodin, v úterý potom od 13 do 16 hodin.

Ve Vsetínské nemocnici se krev odebírá vždy ve středu. Na odběr je nutné se předem objednat, a to na telefonním čísle 571 818 605. Další informace k dárcovství krve jsou uvedené na webu www.nemocnice-vs.cz nebo www.kntb.cz.