Na tuto alarmující skutečnost má upozornit přednáška, kterou na zítřek připravil vsetínský Dámský klub. „Velký prostor chceme věnovat diskuzi, aby se ženy mohly bez obav zeptat na všechno, co je ohledně nádorových nemocí zajímá,“ přiblížila organizátorka akce Martina Řádková.

Dámský klub, který podobná setkání šířící osvětu připravuje pravidelně, si tentokrát pozval lektorka ze zlínského zdravotního ústavu Kateřinu Janovskou. „Budeme se zabývat i dalšími druhy nádorů. Především těmi, které lze ovlivnit prevencí,“ uvedla Janovská s tím, že právě včasné odhalení těchto zákeřných nemocí významně zvyšuje šanci pacientek na uzdravení.

Většímu riziku rakoviny prsu jsou podle lékařů vystaveny ženy, v jejichž rodinách se nemoc už někdy projevila, například u matky nebo sestry. „Záludnost tohoto závažného onemocnění je v tom, že obvykle nebolí, a tak ženy nemají silné nutkání jít k lékaři,“ varuje MUDr Jan Daneš, CSc. přednosta Radiodiagnostické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Nejlepším způsobem, jak zabránit rozvinutí nemoci, je podle něho kombinace samovyšetření prsu, vyšetření ultrazvukem a hlavně nezbytná odborná vyšetření mamografem. Zítřejší přednáška se uskuteční na ulici Palackého od osmnácti hodin. „Zájemkyně nás najdou v zelenobílé budově vedle památníku Masaryka, pod Horním Městem“ vysvětlila Martina Řádková.