Akutní respirační onemocnění v minulých dnech trápilo více než osmnáct set lidí.Na Vsetínsku je počet nemocných nižší, podle předpokladů hygieniků jich však postupně přibývá. „Pacientů je více než normálně, epidemie ale stále ještě není. Alespoň co se dětí a dorostu týče,“ přiblížila lékařka pro děti a dorost Ludmila Bernkopfová, která praktikuje ve Valašském Meziříčí a Loučce. Plné čekárny ani ordinace zatím ještě nejsou. „Mnohem více pacientů ale čekáme už příští týden,“ dodala lékařka.

Zvýšený počet chřipkových onemocnění v kraji přiměl vedení valašskomeziříčské nemocnice k vyhlášení dočasného zákazu návštěv.„Zákaz platí od soboty. Jak dlouho nebudou moci příbuzní a známí navštěvovat své blízké v nemocnici, zatím není jasné,“ uvedla mluvčí meziříčské nemocnice Hana Szotkowská. Zákaz návštěv totiž není podle Szotkowské omezen a platí až do odvolání. „Cílem je zabránit šíření onemocnění mezi nemocnými pacienty a návštěvami. Věříme, že v krátké době bude kontakt pacientů a jejich příbuzných opět možný v neomezeném rozsahu,“ dodala mluvčí.

Vedení vsetínské nemocnice návštěvy pacientů zatím neomezilo, přesto na návštěvníky apelují. „Požádali jsme lidi, kteří na sobě pozorují příznaky respiračního onemocnění, aby nepřicházeli na návštěvy na lůžková oddělení,“ uvedla mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková.Na návštěvy lůžkových oddělení by se neměli vydávat ani lidé v doprovodu dětí. „Zatím situaci sledujeme a jsme připraveni učinit opatření,“ dodala Plačková.

Zákazy návštěv by se v případě epidemie netýkaly jen nemocnic.Chřipka je riziková například i pro zařízení spadající pod příspěvkovou organizaci Sociální služby Vsetín.„Návštěvy jsme prozatím neomezili. Žádáme ale veřejnost o omezení četnosti návštěv,“ řekl ředitel organizace Jaromír Navrátil.Obranu proti chřipce v podobě očkování podle údajů hygieniků příliš lidí nevyužilo. „Proti chřipce se ve Zlínském kraji nechalo očkovat 4, 17 procent obyvatel,“ uvedla vedoucí epidemiologického oddělené hygienické stanice ve Vsetíně Jana Hošková.

Přesnější počty nemocných osob v rámci Valašska budou podle Hoškové známé až koncem týdne. „Je ale pochopitelné, že i na Valašsku se od minulého týdne počet nemocných zvýšil,“ dodala.