Stejnou zkušenost jako v krajem zřizovaných zdravotnických zařízeních mají také v Nemocnici ve Valašském Meziříčí, která je členem skupiny Agel.

„V loňském roce šlo o čtyři děti, za první pololetí tohoto roku jsou to děti dvě,“ upřesňuje staniční sestra tamního novorozeneckého oddělení Irena Stromšíková.

VZPOMÍNKY NA PRVNÍ DNY ŽIVOTA UCHOVAJÍ PRO DĚTI ZDRAVOTNÍCI

Meziříčská nemocnice se také proto zapojila do projektu Život v kufříku. Miminka narozená ve zdejší porodnici, která putují do adopce nebo přechodné pěstounské péče, budou nově dostávat na cestu z nemocnice kromě lékařské zprávy i malou pozornost kufřík s památníkem, fotkami, pleteným oblečením, hračkami a dalšími pozornostmi.

NECHYBÍ PAMÁTNÍK ANI OTISK CHODIDLA

A také informacemi o jejich narození. Irena Stromšíková nyní společně s kolegyněmi bude moci odloženým dětem zaznamenávat jejich první dny po narození. „Přiložíme do kufříku kromě identifikačního náramku také vzpomínkovou kartičku s otiskem chodidla,“ doplňuje staniční sestra meziříčské nemocnice.

Součástí kufříku je památník, do kterého sestřičky mohou napsat, jak se miminko po narození chovalo, jaké bylo zrovna počasí, nebo kdo se o něj celou dobu staral. Je zde také dudlík, kojenecká láhev, fotoalbum a ručně pletená soupravička, kterou upletly klientky domovů seniorů z celé České republiky.

ZAPOJILI SE TAKÉ VE ZLÍNĚ A HRADIŠTI

Deset kufříků meziříčští porodníci získali od Nadačního fondu La Vida Loca. „Velmi dobře si uvědomujeme, že pro dítě je velmi důležité najít si a upevnit svou identitu. Právě vzpomínkový kufřík může být jedním z nástrojů, jak najít své kořeny a ztotožnit se s nimi,“ vysvětluje zakladatelka fondu Martina Wojtylová Opava.

Do stejného projektu se už v minulém roce zapojily také Uherskohradišťská nemocnice či Krajská nemocnice Tomáše Bati. Ve všech čtyřech nemocnicích Zlínského kraje (kromě jmenovaných ještě ve Vsetínské a Kroměřížské) jsou podle mluvčího nemocnic Egona Havrlanta zkušenosti podobné jako ve Valašském Meziříčí. „Do náhradní rodinné péče míří jednotky dětí za rok. Například ve zlínské porodnici je to do pěti dětí, v dalších třech porodnicích o něco méně, přibližně dvě až tři děti ročně,“ uvádí Havrlant.

V Krajské nemocnici Tomáše Bati před rokem rovněž převzali deset kufříků. „Vítáme každou aktivitu, která pomůže jakýmkoliv způsobem novorozeneckému oddělení, ať už narozeným dětem, jejich matkám, nebo personálu. V tomto případě se navíc jedná o děti, které mají ztížený vstup do života,“ komentoval tehdy primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko.

Projekt si pochvalují také v Uherskohradišťské nemocnici, která se do něj vloni zapojila jako devětadvacátá v zemi. „Okamžiky kolem narození většinou zprostředkuje dítěti nejbližší rodina formou vyprávění, fotografií či předmětů z porodnice. Dítě odložené do baby-boxu nebo vychovávané od narození mimo biologickou rodinu, je o ně ochuzeno. Život v kufříku mu může pomoci najít později odpovědi na otázky při hledání vlastní identity a místa v životě,“ řekla tehdy Irena Baroňová, zástupkyně primáře Dětského oddělení Uherskohradišťské nemocnice.