Kolik je památných stromů na Vsetínsku?

V současné době jich je v tomto regionu přes padesát.

Který z těchto stromů je nejvzácnější?

Na to snad ani jednoznačná odpověď není. Každý strom má svoje. Ale budiž. Nejznámější je zřejmě Kobzova lípa ve Francově Lhotě a zuberský Koláčkův tis, jehož stáří je odhadováno na více než tři sta let. Nejstarším byl dub na Jehličné. Jeho stáří jsme odhadli i na více než šest set let. Dnes už je z něj jen torzo. Podepsal se na tom i necitlivý zásah člověka do jeho kořenů. Ale zajímavý je rovněž jeden z tisů, který roste ve Velkých Karlovicích Podťatém.

Čím? Váže se k němu nějaká pověst?

Ano, pověst k tomuto tisu uvádí, že pod jeho kořeny je ukryt poklad. Zatím se jej nikomu nepodařilo najít. Možná je to i tím, že bez pomoci zdejších obyvatel je v podstatě nemožné ten strom najít. Lidé každého hledače pokladů ale tak pohostí, že po několika hodinách nemají na nějaké kutání ani pomyšlení a zapomínají, kde mají nářadí.

Do letošního finále celostátní soutěže o Strom roku přihlásili školáci z Poličné Horákův dub, který v uvedené vesnici roste. Čím je zajímavý tento strom?

Kdysi se z něj odlomila velká větev. Ukázalo se, že ve stromu je velká dutina. My jsme ji takzvaně vysířili, aby strom nenapadli dřevokazné houby a cizopasníci. Otvor zakrývají šindely.

Který z těch památných stromů je nejkrásnější?

Nejen podle mého názoru je to červenolistý buk lesní u kostela v Lešné u Valašského Meziříčí.

Jakým způsobem památné stromy vyhledáváte?

Je to zejména o osobní znalosti. Například jeden z posledních stromů, který je označen za památný, roste ve Valašském Meziříčí na soukromém pozemku ve Svěrákově ulici. Jeden ze tří jeho majitelů žije v Austrálii. Bez jeho souhlasu nemohl tis označení památný strom dostat.

Proč je důležité o památné stromy, a stromy vůbec, pečovat?

Je to o vztahu lidí ke stromům a přírodě. Stromy jsou živé organismy, které mají pro člověka nesmírnou cenu. Vyrábí kyslík, vytváří mikroklima, zachycují hluk a prach a podobně. Ty staré stromy jsou pak mnohdy živými památníky.