Soudy mu přiznaly jako odškodné 2,5 milionu korun a doživotní měsíční rentu 6000 korun. Pacient i nemocnice podali dovolání. Nejvyšší soud našel v rozsudku dílčí chyby, částečně vyhověl oběma stranám sporu a kauzu vrátil k Okresnímu soudu ve Frýdku-Místku. Výše odškodného se tak ještě může změnit.

Podle Nejvyššího soudu je však nepochybné, že nemocnice nese zodpovědnost za vážné zdravotní následky. Příčinou neštěstí byla zřejmě zástava dýchání a krevního oběhu vyvolaná ojedinělou reakcí na podaný lék. Lékaři při operaci nechybovali, avšak po zákroku zřejmě nevěnovali pacientovi dostatečnou pozornost. „Výhradě dovolatelky (nemocnice), že nebyly vyloučeny jiné příčiny, nelze přisvědčit,“ uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Petrem Vojtkem.

Nejvyšší soud se detailně zabýval komplikovaným způsobem výpočtu jednotlivých složek odškodnění. Nemocnici dal za pravdu v tom, že soudy špatně určily nařízení vlády, podle kterého vypočítávaly úroky z prodlení.

Soudy chybovaly

Na druhé straně Nejvyšší soud částečně vyhověl i dovolání pacientova advokáta. Soudy chybovaly, když některé nároky invalidy pokládaly za promlčené. Tato část rozhodnutí se týká náhrady za bolest, nákladů léčení a ztráty na výdělku.

Poškozený v žalobě žádal 648 tisíc korun za bolest, 28 524 korun za léčení a 246 106 korun za ztrátu výdělku. Tyto nároky musí znovu prozkoumat okresní soud. Rozhodnutí nedopadne na částku 2,5 milionu, která tvoří základní část odškodnění a soud ji přiznal jako náhradu za ztížení společenského uplatnění.
Okresní soud původně rozhodl tak, že nemocnice nese odpovědnost za postižení, proto by měla zaplatit jeden milion korun a doživotní rentu 6000 korun měsíčně. Rodina poškozeného požadovala odškodnění 40 milionů korun, ale okresní soud rozhodl o nižší částce, protože lékaři při operaci nepochybili. Proti rozhodnutí okresního soudu se odvolaly obě strany, rodina poškozeného snížila svůj požadavek na 18 milionů korun. Krajský soud v Ostravě odškodnění zvýšil na 2,5 milionu korun.

V době operace dvacetiletého muže následky zdravotních komplikací postihly na celý život. K následkům patří snížený intelekt a zhoršená pohybová koordinace. „Byl připraven prakticky o veškerou možnost uplatnění se v životě, neboť není schopen samostatného života, ve všech ohledech je odkázán na celodenní péči, pomoc a asistenci třetích osob,“ shrnul Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí.

Nejvyšší soud rozhodl v červnu bez veřejného jednání. Koncem července vrátil spis k Okresnímu soudu ve Frýdku-Místku.

Podle databáze Infosoud tam případ takzvaně „obživl“, tedy byl předán k novému projednání, v pátek 30. července.