„Jsem rád, že letos je to prvenství. Je to pro nás velká čest a motivace do dalších let," těší starostu Vojtěcha Zubíčka. Vítězství v krajském kole je přínosem i pro obecní pokladnu. Zlínský kraj jim za vítězství daruje půl milionu korun. Další milion získají Kateřinice také od ministerstva pro místní rozvoj, které je spoluvyhlašovatelem soutěže Vesnice roku.

A včera dostal starosta i jiný dárek: kohouta. Přinesl mu ho na oslavy vítězství starosta Vysokého Pole Josef Zicha. „Když jsem se ptal Vojtovy manželky, jaký dárek by její muž ocenil, dozvěděl jsem se, že se mu nedávno rozbil budík. Rozhodl jsem se proto, že mu pořídím budík živý," zavtipkoval Zicha.

Náladu na slavnosti nezkazilo místním ani studené počasí. Pivo teklo proudem, na žádném stole nechyběly koláče, zákusky a něco slaného k zakousnutí. „Je to pro nás velký svátek. Z výhry se těším a doufám, že ji v budoucnu zopakujeme," věří třiašedesátiletý Jan Mrlina.

Součástí oslav bylo vystoupení místní cimbálové kapely a dětí z kateřinického Valášku, ale také mše. Společně si místní vyslechli kázání svého faráře, na návštěvu přijel do Kateřinic ale také duchovní až z Kanady.

Po jeho krátkém prosolovu zahrál hudební soubor Zvonky dobré naděje. Umělci, kteří hrají na ruční zvonky se mohou pyšnit prvenstvím. „Náš soubor je jediným svého druhu v celé České republice," připomněla farářka Wiera Jelínková.

Do krajského kola vesnice roku se letos přihlásilo pouze čtrnáct obcí. „Věříme, že účast i těch nejmenších vesniček v našem krásném kraji bude do dalších ročníků motivací ostatním," podotkl předseda hodnotící komise Stanislav Kolář.

Související Jsme nadšení, říkají o vítězství lidé v Kateřinicích. Oslaví to v sobotu

Autor: HORÁKOVÁ KATEŘINA