Před šestou už ale musí být v tržnici u vsetínské radnice, aby stihla obsadit co nejvýhodnější místo, vyložit z auta květiny, které prodává, ošetřit je, zalít a co nejlépe vystavit.

O půl sedmé už stojí v záplavě barev a vůně, které se z muškátů, petúnií, karafiátů či begónií linou.

Nabídce květinářství Kašík z Valašského Meziříčí je díky ní těžké odolat. „Jsem tady denně od počátku dubna do konce června. Sortiment se během té doby liší,“ říká třicetiletá žena s úsměvem a sklání se k truhlíkům.

„Například na jaře mají lidé největší zájem o rozkvetlé muškáty, fuchsie, surfínie nebo begónie, které si po zmrzlých vysadí do truhlíků na okna, terasu nebo balkon,“ vysvětluje třicetiletá žena, které zahradničení učarovalo už v raném dětství. Podle ní je při prodeji důležité zákazníkům vysvětlit, jak se o květiny co nejlépe starat. Jak často a kolik zalévat, jestli odštipovat odkvetlé květy, jak často a čím hnojit. Ne každý už má totiž s pěstováním zkušenost.

„Lidé se mě také ptají, která rostlina se nejvíce hodí právě na jejich balkón, na jejich zahrádku, na jejich okno. Snažím se jim poradit. Každá květina má totiž ráda něco jiného,“ líčí mladá zahradnice.

Vybírat by si lidé podle ní měli rostliny nejen podle tvaru a barvy květů, je důležité brát ohled i na stanoviště, kam je chtějí umístit.

„Například stínomilné druhy na slunci nemají šanci, jiné druhy naopak bez slunce nepokvetou. „To je třeba mít při výběru na paměti. Rostliny je dobré kombinovat podle barevného ladění,“ upozorňuje Kateřina Baletková.

Na počátku léta, když už mají lidé zahrádky rozkvetlé, jdou nejvíce na odbyt dřeviny a bylinky.

Na rozdíl od předchozích let mají lidé stále větší zájem o okrasné stromy, jako jsou převislé vrby, japonské javory, buksusy nebo tújky. „Také při jejich prodeji se snažím kupujícím vysvětlit nároky na prostředí a pěstování,“ říká.

Někdy lidé nemají představu o tom, jak si uspořádat zeleň u domu, které dřeviny vysadit, aby si mohli zahradu užívat v měnících se ročních obdobích.

„To nevadí. Není problém smluvit schůzku s odborníkem z našeho zahradnictví, který jim navrhne, co vysadit,“ usmívá se zahradnice z Jablůnky.

Na sklonku léta nastolují vládu v zahradnictvích trvalky, které kvetou až do prvních mrazíků.

„Prodávají se jiřiny, afrikány, voskovky nebo chryzantémy,“ popisuje Kateřina Baletková, která stánek u vsetínské radnice opustí počátkem listopadu, až se doprodají poslední květiny, kterými lidé ozdobí o Dušičkách své hroby.