Provozovatelé vleků a lanovek mohou kvůli nucenému uzavření žádat o částky od 210 do 530 korun za den. Pomoc z programu nazvaného COVID – SPORT III Lyžařská střediska má podobu dotace na provozní náklady a její maximální výše se odvíjí od počtu míst a typu přepravních zařízení.

Nejvyšší možná denní podpora je dále určená částkou vypočtenou jako 50 % běžného průměrného denního nákladu provozu střediska za uplynulé tři sezony. Příjemci za den náleží nižší z takto vypočtených částek.

Vlekaři schválenou podporu vítají, pokaženou sezonu to však podle nich nezachrání.

„Jsme vděční za jakoukoliv pomoc. Naše podnikání je specifické v tom, že lze provozovat dejme tomu sto dní v roce. A jelikož nám utekla top sezona, tedy Vánoce, tak to tentokrát opravdu není jednoduché. Budeme rádi, když něco dostaneme,“ říká Jan Dudek ze Skiareálu Karolinka na Horním Vsacku.

Velkou pomocí by vedle současných kompenzací byly i bezúročné úvěry garantované vládou, o nichž se podle Dudka nyní také jedná.

„Nemuseli bychom díky nim například přerušovat plánované víceleté investice,“ uvítal byl Jan Dudek.

Ztráta jeho areálu se v současné době pohybuje ve vyšších stovkách tisíc korun. A další náklady narůstají každým dnem, ať už jde o splátky dříve pořízených technologií, mzdy či platby nájmů za pozemky. A samozřejmě nemalou sumu ukrajuje zasněžování, v němž v Karolince pokračují, třebaže areál prozatím není možné zpřístupnit lyžařům. „Věříme, že se areály budou ke konci ledna otevírat. Chceme proto mít celou sjezdovku připravenou,“ neztrácí optimismus Jan Dudek.

LEPŠÍ NEŽ KOMPENZACE JE OTEVŘENÁ SJEZDOVKA

Současných mrazivých dní využívají k přípravě sjezdovky také v nejjižněji položeném lyžařském středisku ve Zlínském kraji – v areálu Stupava v srdci Chřibů.

„Snažím se vyrobit sníh abychom měli zásobu do jara. Kdyby nás náhodou uvolnili, tak ať můžeme něco vydělat,“ říká provozovatel Lubomír Orel.

Vládou schválené kompenzace podle něj nebudou velkou pomocí. „Ani mi o ně tolik nejde. Mně stačí, když budu moci otevřít. Je chyba, že areály nemohou být v provozu. Vždyť všichni vidíme, co se na horách děje. Lidé se pořád sdružují. Nebo například MHD ve městech také praská ve švech, ale řešíme lyžařské areály,“ kroutí hlavou Orel.

CITELNĚ CHYBÍ TAKÉ LYŽAŘSKÉ KURZY

S podmínkami v pondělí schváleného vládního programu podpory se nyní seznamují také ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích a chystají žádost o dotaci.

„Prověřujeme, jestli na ni vůbec dosáhneme vzhledem k tomu, že její výše je limitována již čerpanými příspěvky z prostředků Evropské unie v předchozích měsících,“ upřesnila mluvčí Ski areálu Razula Martina Žáčková.

Ministrem Havlíčkem avizovaná podpora do výše padesáti procent provozních nákladů je podle ní samozřejmě lepší, než nic.

„Na druhou stranu je ale nutné říct, že jsme nyní opravdu téměř na sto procentech nákladů. Případná dotace tak zdaleka nepokryje, co bychom potřebovali,“ říká Žáčková.

Vláda navíc podle ní při rozhodování o provozu ski areálů vůbec nebrala v potaz užitečné a schůdné výjimky. Konkrétně ve Ski areálu Razula měli na leden nasmlouvány příměstské lyžařské kurzy pro celkem tři stovky dětí z mateřských škol v regionu.

„Měly k nám jezdit na otočku na půldenní výuku, bez ubytování. Navštěvují standardně školky, kde jsou celý den ve svém kolektivu, a přesto nemají možnost si v tomto stabilním kolektivu zajet k nám na čerstvý vzduch a naučit se lyžovat. Je to líto dětem, je to líto rodičům a samozřejmě i nám, nerozumíme tomu,“ pozastavuje se Žáčková.

STÁT NA KOMPENZACE VYČLENIL MILIARDU

Podpora provozovatelům lyžařských areálů se bude poskytovat za období od 27. prosince 2020 do 22. ledna 2021. Žádosti se mají začít přijímat v lednu prostřednictvím informačního systému ministerstva průmyslu a obchodu dostupného přes webové stránky www.mpo.cz.

Asociace lanové dopravy program přivítala.

„Pokryje část nákladů na zimní sezónu a tím tak pomůže částečně provozovatelům v jejich aktuální situaci,“ stojí uvádí asociace v tiskové zprávě. Provozovatelé středisek také dál doufají v brzké otevření, které je prozatím avizované na 22. ledna.