Pohádka Největší dar řeší ztrátu a záchranu úrody. Premiéra bude příští jaro.

Filmový štáb v čele s režisérkami Martou Santovjákovou Gerlíkovou a Dariou Hrubou tu natáčel velkou scénu slavnosti bohů do připravované pohádky Největší dar.

„Valašsko je nádherné. Všechny ty výhledy a kopce tady miluju,“ prohlásil před vstupem na scénu jeden z hlavních protagonistů, představitel boha Slunce Boleslav Polívka.

I přes časovou vytíženost nabídku k natáčení přijal.

„To se nedá odmítnout, protože to jsou všechno přátelé. Už jsme společně točili Dědu (film režisérky Gerlíkové s Františkem Segradem v hlavní roli – pozn. redakce) a natáčení této pohádky se taky rád účastním,“ dodává herec, který za měsíc oslaví významné životní jubileum.

S Martou Gerlíkovou a celým filmovým štábem je radost pracovat.

„Spolupracuje se mi výborně. Není tu žádný problém. Drží se to profesionálně a s úsměvem. Je to krásné, člověk se sem těší,“ vyznal se Boleslav Polívka.

Z hudebního turné skupiny Fleret si na natáčení odskočil také frontman kapely Zdeněk Hrachový. „Včera jsme odehráli koncert, dnes natáčím tady a zítra zase pokračujeme ve šňůře. Ale je to dobrá zkušenost, chtěl jsem být u toho, jak taková pohádka vzniká,“ svěřil se Valašskému deníku.

I když hudba i herectví k sobě nemají daleko, to první je podle něj těžší.

„Herectví je větší řehole. Asi zůstanu u muziky. Při natáčení ale zase zažije člověk hodně srandy. Je tu skvělý tým. Pavel Nový je nezmar, celé dny nám tu zpívá a vykládá vtipy. Výborná atmosféra,“ pochvaloval si zpěvák valašského Fleretu.

Natáčení na vrcholu kopce nad Podlesím si užívali další významné osobnosti Valaška. V rolích bohů uvidí diváci v pohádce například starostu Valašského Meziříčí Roberta Stržínka, ochránce přírody Milana Orálka nebo primáře oční kliniky Pavla Stodůlku.

Ti všichni se společně sešli u natáčení velké scény, při které bůh Slunce Boleslav Polívka přivolá bohyni zimy Morenu (Zuzana Slavíková), aby jí vyčinil.

„Dnes tu máme všechny hlavní protagonisty. Scéna se připravovala dva dny. Půl roku jsme pracovali na choreografii,“ popisuje režisérka Marta Santovjáková Gerlíková.

„Nechali jsme si vyrobit autorské číše od mistra skláře, snažíme se všechno dělat ručně a z přírodních materiálů. Rekvizity – třeba tady ty visící šrůtky bůčku jsme si sami udili,“ ukazuje na rozvěšené kusy vonícího masa.

Natáčení pohádky postavila na lidech.

„Na Valašsku jsou lidi, kteří se nám snaží pomoct, mnohdy nezištně. Shánějí nám rekvizity, poradí s dobrou lokací. A celý tým je výborný. Je to film velkého kolosu lidí. Netočím já, jako režisérka Marta, ale my všichni. Za to všem moc děkuju,“ uzavírá.