Ve zlínském očním centru Gemini totiž podstoupila toto pondělí operaci očí. Na uskutečnění zákroku má prý svůj podíl i hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

„Když byl začátkem března přát paní Češkové k narozeninám, svěřila se mu s tím, že jí bolí oko. Před časem se jí totiž do něj zapíchla větvička a poškrábala tak oční rohovku. Hejtman přišel s myšlenkou zkusit problém řešit na naší klinice,“ přiblížila cestu jubilantky na operaci do Gemini vedoucí komunikace očního centra Eliška Bařinková.

Operace se zdařila a právě ve středu nejstarší občanka Zlínského kraje absolvovala pooperační kontrolu. „Děkuji mockrát, že jste se tolik natrápil,“ poděkovala dojatě primáři Pavlu Stodůlkovi, který operaci prováděl.

O 13 dioptrií méně

Podle něj však byla radost jí pomoci opět dobře a bez bolestí vidět. Kromě poraněného pravého oka jí totiž primář operoval i to levé, na kterém měla třináct dioptrií. „Byla jste jako statečný voják,“ pochválil Stodůlka. Operace levého oka podle něj trvala necelých třicet minut a na pravém přibližně deset.

„Oči se jí postupně hojí a zlepšují. Už v tuto chvíli je schopná přečíst bez brýlí větší písmenka,“ přiblížil současný stav Češkové primář Stodůlka. Významnou změnu vnímá vitální dáma v letech s nadšením. „Už dobře vidím i na televizi a pravé oko mě nebolí,“ pochvalovala si jubilantka. První dny si však nemohla zvyknout, že už své brýle nepotřebuje a nemusí je hledat. K novému zraku jí přišla s kyticí pogratulovat také mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Vše bez narkózy

Stodůlka v souvislosti s tímto případem poukázal na nové možnosti moderní oční mikrochirurgie. „Dnes je operace natolik šetrná, že je možné ji provést v krátké době i bez uspání. To je cenné zejména pro starší pacienty, kterým by například operace pod hodinovou narkózou mohla způsobit více škody než užitku,“ míní Stodůlka.

Vývoj moderních technologií vnímá jako krok vpřed zejména pro seniory. „Možnost opět dobře vidět jim zároveň přinese nový impuls do života. Vidí totiž, že i v pokročilém věku mohou svůj zdravotní stav zlepšovat,“ uzavřel.