„Zvažovali jsme, jaké kritérium pro udělení titulu zvolíme. Nakonec jsme se rozhodli ocenit naše nejstarší čtenáře, kteří si v loňském roce půjčovali knihy pravidelně,“ vysvětlila zástupkyně ředitelky knihovny Pavla Holmanová.

Marie Hartmanová si za loňský rok vypůjčila dvaašedesát knih. „Nejraději čtu historické tituly. Mou parketou jsou poslední Přemyslovci,“ vyznala se třiadevadesátiletá čtenářka. Meziříčskou knihovnu navštěvuje už jednapadesát let, od doby, kdy se s manželem do Valašského Meziříčí přistěhovali.

Knihovníci u příležitosti ocenění představili čtenářům čtečky elektronických knih. Jejichž půjčování zahájí v dubnu. Do té doby se s nimi budou moci zájemci v knihovně seznámit. „Každá čtečka obsahuje asi čtyři sta padesát titulů. Jejich velkou výhodou je skladnost, možnost zvětšení písma a pořizování poznámek,“ řekla Holmanová. Novinka však skrývá i jednu nevýhodu.

„Autorský zákon nedovoluje na čtečkách půjčovat novinky, proto jsou na kartě nahrána pouze volná díla, což znamená, že autor titulu musí být alespoň sedmdesát let po smrt,“ poznamenala zástupkyně ředitelky.