Návštěvnost v hlavních památkách kraje se drží v posledních letech zhruba na stejné úrovni, vyplývá z údajů Národního památkového ústavu a Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Podle ředitele skanzenu Vítězslava Koukala lákají návštěvníky nejen typické valašské stavby, ale zejména programy, které muzeum pravidelně připravuje. Známé jsou folklorní pořady přibližující tradiční průběh Velikonoc či Vánoc. Vyhledávaný je také Starodávný jarmark, ve skanzenu se pořádá i Pekařská sobota, Anenská pouť, Dny řemesel a setkání kovářů.

„Díky programům se k nám lidé vrací. Vždyť kolikrát se jde člověk podívat do muzea, pokud se tam nemění expozice, většinou jen jednou. Kdyby se u nás nic nedělo, lidé by sem nepřišli,“ řekl Koukal.

Skanzen je vyhledávaným cílem také zahraničních turistů, nejčastěji jej navštěvují lidé ze Slovenska a Polska, nemálo jich přijede z Itálie, Německa, Maďarska či Ruska. „Přibývá také Číňanů a Japonců, i pro ně máme k dispozici překlady,“ poznamenal ředitel.

Vyhledávanou památkou je i bazilika na Velehradě, kde se návštěvnost odhaduje na 200 tisíc lidí ročně. Kroměřížský zámek se zahradami si loni prohlédlo 125 tisíc lidí, což je o téměř 8 tisíc více než v předcházejícím roce.

Do Buchlovic přišlo turistů méně

Zámek v Buchlovicích loni vidělo více než 83 tisíc lidí, což je o dva tisíce méně než v roce 2010. „Nižší návštěvnost lze vysvětlit nepříznivým počasím v prázdninových měsících, kdy cílem návštěvníků bývá zámecká zahrada. Deštivé léto tuto aktivitu do značné míry omezilo,“ řekla mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Branou nedalekého hradu Buchlov prošlo loni skoro 62 tisíc milovníků historie. Podobně jako v buchlovském zámku tomu bylo i ve Vizovicích, loňskou sezonu tamní zámek vidělo přes 16 tisíc návštěvníků.