„Nemá smysl dál otálet. Levnější než teď už byty asi nebudou. Oslovil jsem realitní kanceláře a předpokládám, že do prázdnin budu bydlet v novém,“ říká čtyřicetiletý muž. Investice se nebojí. „I kdyby trh s nemovitostmi ještě o procento dvě klesl, stejně se mi vložené peníze časem zhodnotí,“ míní Váhalík.

Ekonomická krize zahýbala s cenami realit poprvé na jaře roku 2008. Od té doby mířil trh téměř nepřetržitě dolů.

V největším městě regionu, Vsetíně, zlevnilo od té doby bydlení v průměru o třicet procent. „Největší propad zažily panelákové byty, kde nabídka převyšovala poptávku,“ říká makléř Robert Kára z realitní kanceláře Sting.

Třípokojový byt na Sychrově, sídlišti, kde se dá pořídit bydlení nejlevněji, se nyní prodává v průměru za devět set tisíc korun. Tedy o sto tisíc levněji než počátkem loňského roku. „Myslím, že ceny nemovitosti budou v příštích měsících stagnovat. Prostor pro růst ještě nevidím,“ vysvětluje Kára.

Lidé mají podle něj problém dosáhnout na hypotéku, navíc je v regionu stále vysoká nezaměstnanost. A mimo hru je pořád mnoho solventních kupujících.

„Ti sice začnou ještě letos nakupovat kvůli končící možnosti odpočtu úroků z hypoték od základu daně z příjmu, přesto si nemyslím, že trhem zahýbají nějak razantně. Nabídka vysoko převyšuje poptávku,“ tvrdí makléř.

Valašsko proto bude podle něj jedním z posledních regionů, kde začne trh s byty růst. „Nejprve vystřelí nahoru v Praze a Brně. To bude signál, že nastal obrat,“ popisuje Kára.

Ani Zdenka Zapletalová z Realitní kanceláře Heureka prostor pro růst cen nemovitostí v regionu nevidí. „Stagnace. To je slovo, které vystihuje současnou situaci i vyhlídky do poloviny roku,“ upozorňuje Zapletalová.

Ve Valašském Meziříčí se od roku 2008 trh s nemovitostmi propadl o třicet procent. „Z nabídek to není možné vyčíst, prodejci zkoušejí ceny šponovat. Částka, za jakou se byt prodá, je však mnohem nižší, v řádech až statisíců“ líčí makléřka.

Před hospodářskou recesí se o koupi jednoho bytu ve městě ucházelo až sedm zájemců. Dnes je situace zcela odlišná. „Musím udělat patnáct prohlídek, než dojde k obchodu,“ krčí rameny Zapletalová.

Průměrně se ve Valašském Meziříčí prodává třípokojový byt za milion sto tisíc. Za tolik se prodávaly v roce 2006. „Pak nastal boom, kdy nemovitosti rostly neskutečně rychle,“ vysvětluje Zapletalová.

Také v Rožnově pod Rožnovem se realitní trh letos propadl. A to o deset procent. Třípokojový byt na sídlišti nyní stojí milion dvě stě tisíc korun. „Od počátku roku se ceny nehýbou ani nahoru ani dolů. A to si myslím ještě pár měsíců vydrží,“ upozorňuje Zdeněk Petružela z realitní kanceláře CENTURY 21 Goodway. Je ale přesvědčen, že hodnota nemovitostí začne nejpozději do konce roku růst. „Ten tlak už je cítit. Kvůli růstu daně z přidané hodnoty začnou příští rok zdražovat nové byty. A společně s tím se samozřejmě svezou i byty starší,“ říká Petružela.