Místní i přespolní odborníci hodnotili dohromady přes osmdesát vzorků valašské živé vody. „Soutěžíme ve čtyřech kategoriích. Slivovici, jabkovici, hruškovici a ostatní, kde je například třešňovica," přiblížil hlavní pořadatel akce, střelenský gazda Josef Janošík.

Nejdůležitější a nejobsáhlejší kategorií je samozřejmě slivovice. Letos se v ní sešlo třiapadesát vzorků. „Vítěz této kategorie si odnese putovní pohár a tento rok i zvláštní prémii tři tisíce korun," řekl Janošík.

Pořadatelé akce si především cení toho, jak je soutěž rok od roku populárnější.

„Když jsme začínali, byli tu jen Střelňané, ale dnes už se tu sjíždějí Študlovjani, Lidčani, Lidečkovjani, spousta Slováků a nechybějí ani zástupci z Vizovic. O těch já vždycky říkám, že jsou to špioni od Jelínka," řekl se smíchem gazda Janošík.

Čtěte také: Někdo špatně zavřel dveře. Tragický pád holčičky z vlaku už má příčinu

Ochutnat a odborně zhodnotit tolik vzorků nebylo nic jednoduchého. Hodnotitelé měli sice těžký úkol, s každým vzorkem se ale už tak dobrá nálada ještě více zlepšovala.

„Samozřejmě se to musí poctivě zajídat, aby se chuť zneutralizovala. Takže porota má k dispozici sýry, škvarky a výborný slaninový chleba," popsal gazda. Zároveň připojil poděkování všem sponzorům, kteří se postarali i o bonus večera bohatou tombolu.

Svůj vzorek přinesl a v porotě zasedl i loňský vítěz Josef Lipinský ze Střelné. „Byl to veliký úspěch, hlavně se to řádně oslavilo a zapilo," zavzpomínal vlastník nejlepší loňské slivovice. Prozradil, že takový vítězný destilát potřebuje speciální péči.

„Tak prvně jsem si přivezl švestky z Podkrkonoší, pak následovalo velké procesí a mnoho péče, nakonec jsme slivovičku vypálili v pálenici ve Valašských Příkazech," poodhalil svou tajnou recepturu loňský vítěz.

Přestože i letos doufal v první místo, obsadil nakonec příčku druhou. Předběhla ho teprve devatenáctiletá Zuzana Pechalová, rovněž ze Střelné. Z výhry byla očividně překvapená.

„To jsem vůbec nečekala," prozradila, zatímco v ruce třímala pohár vítězů. Na otázku, jak vítězná slivovice vznikala, ale neodpověděla. „To si nechám pro sebe," usmála se šťastná vítězka.

Čtěte také: Vsetín zavzpomíná na Šulákovou, pohřeb bude v pátek