Rok 2008 přinesl řadu změn

Nový rok přinesl do života českých rodin řadu změn. Rovná daň mění platy, úplnou novinkou jsou poplatky ve zdravotnictví, zrušení nebo snížení některých tradičních dávek. Které z nich se vás nejvíce týkají? Zde je sumář některých z nich:

Poplatky v lékárnách

Za jeden typ léku na receptu platíte 30 korun. Poplatek zůstává lékárně. Na receptu mohou být lékařem předepsány jen dva medikamenty. Lékař může předepsat jen tři balení jednoho druhu léku a lékárník má šanci předepsaný lék změnit za levnější.

Tip Deníku

* Nenechávejte si předepisovat od lékaře medikamenty do hodnoty padesáti korun. Paralen dnes například stojí kolem 24 korun. Pokud ho budete mít na receptu, zaplatíte poplatek 30 korun plus cenu paralenu, protože ho pojišťovny nehradí, takže celkem utratíte 54 korun. To platí i u dalších běžně dostupných léků.


Poplatky v nemocnicích a za pohotovost

Od Nového roku zajeden den pobytu v nemocnici zaplatíte regulační poplatek ve výši 60 korun. Pacient také musí při návštěvě pohotovosti zaplatit poplatek ve výši 90 korun.

Tip deníku

Když už v nemocnici platíte, nenechte si líbit buzení v šest ráno na měření teploty a kvůli úklidu, nepříjemné a arogantní chování lékařů a sester. Pokud si připlatíte nadstandard, mělo by být automatické, že je zde toaletní papír nebo mýdlo.
Pokud to vaše diagnóza umožňuje, domluvte se s lékařem na využití tzv. jednodenní chirurgie. Moderní medicína dnes umožňuje nejrůznější operace provést ambulantně a pacienta propustit do domácího ošetření. Jednodenní chirurgie není zpoplatněna.
Finanční strop na nákup léků


Dejte si pozor na nový strop finanční spoluúčasti ve výši 5000 korun na nákup léků. Pokud ho pacient překročí, zdravotní pojišťovna mu platby vrací. Limit je časově ohraničen 12 měsíci.

Tip Deníku

Pokud si někteří chroničtí pacienti nechají předepsat ty nejúčinnější a tudíž většinou i nejdražší léky, brzo vyčerpají roční pětitisícový limit. Další lékařskou péči by měli mít v podstatě zdarma, respektive ostatní poplatky se jim budou vracet.


Pohřebné se neposkytuje

Od prvního ledna se již nevyplácí pohřebné ve výši 5000 korun. Nárok na tuto dávku má v současné době už jen člověk, který vypravil pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo ten, kdo byl rodičem nezaopatřeného dítěte.

Tip Deníku

Pohřeb bez obřadu vyjde od 7500 do 10 000 Kč. Papírové rakve stojí od 600 do 1500 Kč. Rozptyl se pohybuje kolem 1600 Kč. Zapůjčení smutečních kytic a věnců vyjde na 400 Kč. Některé obce, například Újezd u Brna, vyplácejí pohřebné ze svých rozpočtů. Uvažují o tom, i další obce.
Rodičovský příspěvek


Rodičovský příspěvek má nově tři varianty. Rozhodujete se nejen pro délku pobírání rodičovského příspěvku, ale zároveň si tím zvolíte i výši příspěvku.

Jak vysoký je rodičovský příspěvek

Na dva roky: 11400 Kč (nárok na něj má pouze rodič, který měl před odchodem na mateřskou mzdu vyšší než 16 400 Kč)
Na tři roky: 7600 Kč
Na čtyři roky: 7600 Kč (pouze do 21. měsíce dítěte). Dál už jen 3800 Kč

Tip Deníku

Na dvouletou rodičovskou dovolenou, při níž by získali 11400 korun, mohou dosáhnout jen ti, kteří splňují podmínku výše platu 16 400 korun. Příspěvek však může čerpat i rodič, který je i nadále zaměstnaný a má plat vyšší než 16 400 Kč. Podmínku, že se o dítě během dne postará jiná zletilá osoba, splní pak rodič s platem nižším.