Oslavil jste nakonec nějak tento prvotní politický úspěch?

Vůbec ne. Vždyť není zatím co oslavovat, nedal jsem si ani jednu štamprli. To bude vhodné, až pokud vyhraji ve druhém kole. Teď ještě nejsme na konci.

A jak se chystáte strávit těch pár dnů, které zbývají do druhého kola senátních voleb?

Chci hlavně vyburcovat lidi, aby šli opět k volebním urnám a neseděli doma. To je to klíčové. Pokud skutečně chceme změnu, tak ji musíme dotáhnout do konce. Takže pojďme k volbám. Potřebuji vás všechny. I když volební účast bývá ve druhém kole velice slabá. Mnohým se jít volit už nechce, přesto pojďme.

Co pro vás znamená postup do druhého kola?

Samozřejmě mě to těší a je to pro mě úspěch. Jsem nezávislý kandidát, nestojí za mnou žádná velká strana. Proti mně kandidovali pouze stávající a bývalí politici. Považuji teď zcela za klíčové, aby ti, co si opravdu přejí změnu v naší republice, protože nejsou spokojeni s dosavadním stavem, přišli k volbám ve druhém kole. Během svých besed jsem se setkal se stovkami lidí, kteří nejsou se současným děním spokojeni, ale k volbám prý nehodlají jít. A to je špatné.

Jakým soupeřem je pro vás Stanislav Mišák?

Je to určitě velmi silný soupeř. Je ale také členem strany, která je provozována lidmi, a ti nemohou prokázat původ svého majetku. Nikdy jsem od pana Mišáka neslyšel, že by se proti svým straníkům nějak vyhranil, vyzval je k vysvětlení, jak k majetku přišli, zda nekradli. K tomu mohu říct jediné – mlčení je souhlas. Narozdíl od ČSSD navrhuji tvrdá majetková přiznání od dvaceti milionů korun a výše, a to i se zpětnou platností. Mnozí rozkradli naši zemi. A právě to chci zastavit. Výsledkem je, že máme málo práce a nízké platy. Chci, aby všichni zloději a zbohatlíci, kteří nemůžou prokázat legální původ svého majetku, byli postižitelní.

Když už jsme u toho, co vás na nynějším politickém dění pálí ze všeho nejvíce?

Jsem s ním hrubě nespokojen. Zloději se nám smějí do obličeje, stát je rozkradený. O nás bez nás politici zvýšili daně, rozhodli, že půjdeme do důchodu v sedmdesáti letech. Takovou vysokou hranici nemá žádný jiný stát.

A co jako případný senátor chcete změnit? O co se chcete konkrétně zasadit?

Nejdůležitější je konečně zastavit rozkrádání státu. Chci skutečně prosadit hmotnou a trestní odpovědnost všech politiků a úředníků, kteří mají vliv na rozdělování veřejných peněz, soudců a státních zástupců. Soudci by měli být vybíráni pouze na určité období. Po pěti či šesti letech by svou práci měli obhajovat. Tím bychom je udrželi v určitém tlaku, aby pracovali dobře.

Kandidujete za zlínský obvod. Co uděláte pro něj?

Jako první oslovím všechny starosty a občany v senátním obvodu, aby se na mě obrátili se všemi problémy, které řeší či je trápí. Jsem připravený jim pomoci, řešit podněty od občanů nehledě na politické zaměření. Jsem plný energie, v nejproduktiv­nějším věku. Chci zemi posunout dál. Zlínský kraj má velký problém – málo dobré práce a dobrých pracovních míst. Chci se soustředit na jeho propagaci, čemuž se už dávno věnuji. Do kraje chci přilákat více investorů, turistů a vytvořit více pracovních míst. Hlavně se chci ale věnovat obyčejným lidem a podporovat občanská sdružení. Hlavně v obcích si stýskají, že na různé aktivity nemají peníze. Rodiče se pak bojí, aby jejich děti neskončily v hospodě a netrávily čas jen u internetu.

Pokud budete zvolen senátorem, jak naložíte se svým platem? Věnujete třeba první mzdu na charitu?

Dal jsem už desítky tisíc korun na různé sponzorské dary či akce. Upozorňuji, že ze svého. Nikdy jsem o tom ani nemluvil. Přispívám už celou řadu let na různá sdružení, charity či folklory. Já nekandiduji pro peníze, ale proto, že jsem hrubě nespokojený s dosavadní politickou situací. A tu nemůžu změnit jinak, než že se do politiky dostanu. Za posledních dvacet let se u moci vystřídala levice i pravice. A jak jsme dopadli?

Jak vnímáte skutečnost, že vás někteří označují za Pražáka a nechápou, proč kandidujete za Zlínsko?

Předvolební kampaň proběhla vcelku slušně až na některé podpásové a neférové argumenty mých protikandidátů. Lidé přece vědí, že moje maminka, babička i dědeček pocházejí z Bystřice pod Hostýnem. K tomu moje partnerka je z Napajedel. Do tohoto kraje jezdím od nejútlejšího dětství. V Japonsku jsem žil jen deset let. V Praze jsem se ani nenarodil. Přijde mi zvláštní argumentovat místem bydliště a výkonu práce a nehledět na schopnosti člověka. To je jako kdyby se vás u pohovoru v novinách ptali, kde žijete namísto toho, zda umíte psát a zajímáte se o dění.