Profesně jsem se chovatelství začal věnovat po vojně,“ přibližuje současný předseda organizace vsetínských chovatelů. Po návratu z vojny začal s registrováním chovu králíků a výstavnictvím.

„Králíky se zabývám víc profesionálně. Kromě toho mám ale na dvorku i nějakou tu drůbež,“ usmívá se třiapadesátile­tý muž.

Klíč k chovatelskému úspěchu je podle něj složitý. Je nutné oko i trocha štěstí. „Umění je především vybrat ty správné chovné kusy. Dále pak mít šťastnou ruku a dát je do páru tak, aby mláďata trochu vypadala, měla geny po rodičích,“ vysvětluje Klíma.

Další vývoj mláďat však závisí výhradně na chovateli.

Důležité je podle Klímy jejich ustájení a poctivé krmení. „To je tak asi všechno. Je to však každodenní práce. V sobotu, neděli, o svátcích,“ podotýká.

Výstava je potom pro chovatele už pouze pomyslnou třešničkou na dortu, ohodnocení jejich celoroční a každodenní práce.

Právě proto, že předseda vsetínských chovatelů ví, co a jak, si už z několika výstav dovezl ocenění.

„Vystavoval jsem na evropské výstavě v Brně, pravidelně se účastním celostátních výstav mláďat. Jsem navíc členem Klubu chovatelů králíků masných plemen,“ říká Klíma.

Společně s ostatními členy se pravidelně dvakrát ročně scházejí v Holicích v Čechách kvůli zhodnocení svých zvířat.

Právě odtamtud si vsetínský chovatel přivezl několik šampionů i šampionek.

Nejdůležitější je pro chovatele zázemí v rodině. „Pokud má chovatel zázemí, všechno funguje. Když potom někam odjede, má se mu kdo o zvířata postarat,“ tvrdí muž.

Jako předseda organizace má navíc ještě méně času. Jeho funkce je spojená s papírováním, které musí dělat po večerech a nocích.

„Víc mě proto baví právě ta zvířata, než funkcionářská činnost. Ta je někdy docela otravná,“ popisuje Klíma.