Ačkoliv mají lidé v povědomí spíše výhrůžky směrem k politikům či veřejně činným osobám, v policejních statistikách takové případy v podstatě nefigurují.

„Až na jedinou výjimku se všech jednadvacet událostí odehrálo v rodinách mezi manžely, partnery či rodiči a dětmi,“ přiblížila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

V mnoha případech prý sehraje svou roli alkohol. A není pak výjimkou, když na sebe životní partneři zaútočí zbraní. „Objevují se nože i výhrůžky zastřelením,“ poznamenala Javorková.

Prozatím poslední případ se objevil v srpnu ve Valašském Meziříčí. Osmatřicetiletý muž tam napadl svou nevlastní třiadvacetiletou dceru. „Ohrožoval ji nožem, vyháněl ji z domu a vyhrožoval, že ji podřeže,“ přiblížila Javorková.

Napjatou situaci museli uklidnit až policisté. Hříšníkovi nyní hrozí za nebezpečné vyhrožování až tříleté vězení.

Co se politických kruhů týče, nejvíce výhrůžek a anonymních dopisů se objevuje v Rožnově pod Radhoštěm.

Naposledy dostala anonym ředitelka Kulturní agentury T klub a koaliční zastupitelka Lenka Vičarová. Pisatel se ji snažil dopisem přimět, aby se nezúčastnila posledního zářijového zasedání městského zastupitelstva. Vyhrožoval, že jinak přijde o post ředitelky T klubu.

„Nezúčastňujte se jednání v září, musíte složit mandát. Věřte, je to jediné východisko, nikomu to nesdělujte, nikdo vám nepomůže. Pokud se obrátíte na policii, do deseti minut to budou vědět ti, kteří vás stíhají. Věřte, že budou patřičně nabuzení,“ dostala anonymně poštou. Podle zastupitelky Vičarové sledoval neznámý autor zřejmě politický cíl.

„V případě mé nepřítomnosti by zřejmě nebylo možné prosadit některé body, u nichž nepanuje většinová shoda mezi zastupiteli,“ míní Vičarová.

Starostka Rožnova pod Radhoštěm Markéta Blinková psaní bez podpisu autora odsoudila. „Anonymní dopisy z principu neuznávám a jejich pisatelé jsou pro mě zbabělci,“ vyjádřila se Blinková.

Sama prý v minulosti několik anonymů také obdržela. Skončily ale v odpadkovém koši.

Anonymní výhrůžky, zastrašování a útoky na politiky jsou v Rožnově poměrně častým jevem. V minulosti už neznámý vandal dvakrát poničil krumpáčem auto místostarosty Aloise Vychodila, hořelo také auto bývalého zastupitele Vojtěcha Rýznara. Výhružnou textovou zprávu o zabití sekerou dostal také opoziční zastupitel Ivo Jelínek.

V minulém týdnu se pak na Valašsku objevila i jedna novinka. Anonymní telefonát hrozil novináři z regionálního týdeníku. Ohlásil, že je v jeho autě i domě bomba. Policisté nakonec žádný nástražný výbušný systém nenalezli. Přesto podle policejní mluvčí Javorkové hrozí telefonistovi až rok za mřížemi.