Polský kamion značky Volvo, převážející náklad nebezpečných chemických látek, havaroval uplynulý čtvrtek večer na Bobrkách u Vsetína. Nehoda značně zkomplikovala dopravu na frekventovaném tahu Vsetín - Valašské Meziříčí. Provoz svedený do jednoho pruhu řídili policisté. V kilometrových kolonách, které se po nehodě vytvořily, čekali řidiči desítky minut. Následky havárie byly odstraněny až v noci na neděli.

„K nehodě vyjeli hasiči ze Vsetína se dvěma zásahovými vozy po šesté hodině večer,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček a dále uvedl: „Řidič kamionu se údajně vyhýbal protijedoucímu autu, najel na krajnici, ale zpátky do jízdního pruhu se mu už nepodařilo vrátit. Těžký návěs se nahnul a převrátil celou nákladní soupravu do příkopu pod úrovní silnice.“

Tahač i s návěsem zůstal ležet na boku v poli. Řidič ani nikdo jiný nebyl při nehodě zraněn.

„Hasiči vyhradili kolem místa havárie zónu, ve které by mohlo hrozit nebezpečí, a v dýchacích přístrojích provedli jen vnější průzkum kamionu a jeho blízkého okolí,“ uvedl Mitáček. Velitel zásahu na místo povolal speciální protichemický kontejner, který mají k dispozici hasiči ve Valašském Meziříčí.

Po příjezdu chemiků se podle Mitáčka hasiči převlékli do speciálních ochranných obleků, aby mohli prozkoumat vnitřek návěsu. „Uvnitř nalezli převrácený náklad sudů a barelů s chemickými látkami,“ popsal Mitáček.

Blamáž skončila ztrátou času

Naštěstí všechny přepravní nádoby nehodu přečkaly bez úhony a žádná z nebezpečných látek neunikla. „Podle předložené dokumentace převážel řidič sedmdesátiprocentní kyselinu dusičnou, roztoky hydroxidu sodného a draselného a další chemické látky,“ vyjmenoval Mitáček s tím, že látky byly uloženy ve dvousetlitrových sudech a plastových obalech různých velikostí. Celý náklad vážil bezmála osmnáct a půl tuny.

V pátek ráno nařídil velitel hasičů na místě nehody další prohlídku nákladového prostoru kamionu.

„Kolegové si znovu oblékli ochranné obleky a vstoupili do návěsu,“ řekl mluvčí krajských hasičů s tím, že opět nezjistili žádné poškození přepravních nádob. Vlastníci nákladu slíbili zajistit smluvního partnera na překládku převážených látek a vyproštění havarovaného kamionu.

„Až v pátek odpoledne ale hasičům sdělili, že pro žádný náhradní kamion z Polska neposlali,“ doplnil Mitáček.Celou dobu podle slov řidiče vozidla jeho majitelé stejně jako majitelé nákladu vyčkávali a věřili, že jim hasiči havarované auto zvednou na kola a oni s ním pak po vlastní ose z místa nehody odjedou.

„Mnohahodinová blamáž skončila neuvěřitelnou ztrátou času a navíc zbytečnou blokací desítek hasičů a policistů,“ dodal Ivo Mitáček.
Havarovaná souprava s nebezpečným nákladem byla na vsetínských Bobrkách z příkopu vytažena speciální technikou až v neděli hodinu po půlnoci.