V polovině května začali hloubit podzemní vrt v Kateřinicích. V padesáti osmi metrech narazili na zdroj vody a teď probíhají desátým dnem čerpací zkoušky. „Po pěti dnech jsme zjistili vydatnost 0,4 litru za sekundu, což je pětatřicet kubíků denně. To je pro dědinu úžasný zdroj, který představuje asi čtyřicet procent spotřeby,“ pochvaloval si starosta Kateřinic Vojtěch Zubíček.

Sucho v roce 2012 přinutilo vedení obce vyvrtat tři studny. Využívají také povrchové zdroje z devadesátých let, které zásobují osm měsíců v roce, zbytek ale vysychají. Letošní rok byl kritický, zastupitele dovedl k podání žádosti na Státní fond životního prostředí.

Na dotacích získali téměř tři miliony korun. Projekt za tři a půl milionu zajistí dostatek vody pro vesnici s tisícovkou obyvatel. První etapa zahrnuje hydrogeologický průzkum, samotný vrt a čerpací zkoušky. Vyšla na téměř čtyři sta tisíc korun.
„Skoro tři miliony spolkne druhá fáze, ve které přivedeme vodu do úpravny vzdálené osm set metrů od zdroje,“ vypočítal starosta s tím, že voda z vrtu poteče začátkem listopadu.Zkušenosti s vlastními vrty mají v sousední Hošťálkové. Rezervoáry a dva vrty zajišťují od loňska dostatek vody pro téměř osmnáct set odběratelů. „Každý rok teče míň vody. Nepokryli jsme horní část dědiny. Nové vrty dávají přes litr za sekundu, s původním řadem a rezervoáry už spotřebu ve výši tří set kubíků pokryjeme,“ vysvětlil starosta Hošťálkové Petr Laštovica.

O obecních vrtech nemohou uvažovat ve Valašské Bystřici. „Je to tu jak ementál. Stále přibývají další soukromé vrty. Voda v obecních dvou studnách stále klesá a krizi řešíme už třetí rok. Rozhodli jsme se připojit na řad Stanovnice ve Vidči,“ popsal situaci starosta Valašské Bystřice Emil Korduliak s tím, že momentálně vybírají zhotovitele.

Situaci v Bystřici vyřeší osmikilometrové potrubí, vodojem o kapacitě sto kubíků a dvě nové čerpací stanice. „To vše předběžně za 40 milionů korun. Předpokládám, že práce začnou ještě letos na podzim,“ uzavřel starosta.