Zastupitelé totiž úpravu Obecně závazné vyhlášky O veřejném pořádku ve městě na svém posledním jednání zrušili.„Dobrá myšlenka byla zneužita. Mysleli jsme, že obyvatelé města pochopí, že nám jde o to, aby nespouštěli v neděli pily nebo sekačky,“ poznamenal zastupitel za KSČM Vladimír Místecký.

Jenomže lidé si stěžovali na bijící kostelní zvony, sirény vozů integrovaného záchranného systému, hluk při svozu komunálního odpadu či ježdění vlaků.A zahltili tak městskou policii i přestupkovou komisi. Sporný článek tak museli zastupitelé z vyhlášky odstranit.Pozitivní přínos zákazu hlučných činností byl podle Místeckého nepochopen.

Lidé si totiž stěžovali také na hluk, který vznikal při podnikatelských činnostech. „Není možné, aby jim vadilo, že dřevorubci v lese kácejí stromy nebo že stavební firma pokládá nové potrubí. To je zásah do práv druhých,“ kroutí hlavou Místecký.„Zaznamenali jsme také případ, kdy jednomu člověku vadilo, že dělníci ve městě pokládají v neděli dlažbu,“ řekl šéf městských strážníků Roman Vašut.

Radní přes současné potíže boj s hlukem o nedělích a svátcích nevzdává. Zastupitelům chtějí už na konci ledna předložit nový návrh.„Předtím se ale poradíme s právníky tak, aby k podobnému zneužití už nedocházelo,“ avizovala místostarostka za sociální demokracii Dagmar Lacinová.Vyhlášku, která zakazovala provozování hlučných činností ve městě, zastupitelé schválili na konci října téměř jednomyslně, pro bylo devatenáct z jednadvaceti přítomných.

Dodržování nového nařízení měli hlídat městští policisté, hříšníkům hrozila tisícikorunová pokuta. Ve správním řízení ale mohli zaplatit až třicet tisíc korun.Vyhláška nechala málokoho ve městě chladným. Někteří lidé ji uvítali, jiní se zlobili.Například Petr Zábranský, který se v pracovních dnech vrací z práce až pozdě večer„Jsem rád, že už to nesmyslné nařízení nebude brzy platit. Protože kdy mám řezat dřevo nebo sekat trávu, když se k tomu dostanu vždycky až o víkendu,“ ulevil si pětatřicetile­tý muž.

Vyhlášku naopak obhajuje Václav Houška. „Nevím, proč by měl někdo dělat kravál v neděli. Je to jediný den, kdy si člověk může užít trochu klidu,“ řekl třiasedmdesáti­letý muž.Obecně závazná vyhlášky O veřejném pořádku přestane platit 6. ledna.