Od té doby je porodnost nižší než úmrtnost. Průměrný věk v regionu tak přesáhl čtyřicítku. Zlínský kraj navíc loni přišel o nějvíce obyvatel v České republice, a tak vymírá.

V roce 2012 pomohli lékaři ve Vsetíně na svět 661 dětem, porodů tam tedy bylo o patnáct méně. Předloni se totiž ve vsetínské nemocnici narodilo 676 dětí.

Zájem maminek o vsetínskou porodnici je velký, vyhledávají ji ženy nejen ze Vsetínska, ale také z Rožnovska, z Vizovicka a z Valašskokloboucka. „Je to tím, že poskytujeme péči rodinného typu a jsme vstřícní k potřebám a požadavkům maminek," vysvětlila mluvčí nemocnice ve Vsetíně Lenka Plačková.

Rodičky tam mají k dispozici dvě moderní porodní lůžka, polohovatelné postýlky pro novorozence i porodní vanu. Využívat mohou také nová výhřevná lůžka a přístroje pro intenzivní léčbu novorozenecké žloutenky. „Pokoje v oddělení šestinedělí mají od loňska k dispozici výhřevné moduly, které zajišťují potřebný komfort při koupání či přebalování novorozenců," vysvětlila Plačková.

Méně dětí se narodilo také ve Valašském Meziříčí. Lékaři tam loni pomohli na svět 847 dětem, z toho 455 chlapečkům a 401 děvčátkům. „Mezi novorozenci bylo devět dvojčátek. Porodnice tak převýšila počtem porodů i některé okolní porodnice v Moravskoslezském a Zlínském kraji," přiblížila mluvčí nemocnice Hana Szotkovská.

Související Prvním letošním miminkem na Valašsku je Šimon z ViganticPrvním vsetínským novorozencem je holčička Miriam