V prvním případě šlo o dvaapadesátiletého muže, který není z Valašského Meziříčí. „Dotyčný kradl zboží v místním Kauflandu," uvedl šéf meziříčských strážníků Ivan Kadora. Strážníci provinilce předali státním policistům. Ti ověří, zda zloděj nebyl za podobnou trestnou činnost v uplynulých dvou letech trestán. „Pokud ano, už by se totiž v jeho případě nejednalo pouze o přestupek," vysvětlil Kadora.

O druhý výjezd strážníků se postaral devětatřicetiletý navrátilec z vězení původem z Meziříčí.

Ten se na sociálním odboru meziříčské radnice dožadoval vydání takzvané dávky mimořádné okamžité pomoci, která může činit až tisíc korun hotově. „Spletl si ale instituci. Dávku totiž poskytuje úřad práce, který sídlí v bývalých kasárnách. Tam jej pracovníci také odkázali," přiblížil Ivan Kadora.

Amnestovaný muž tedy zamířil do areálu kasáren. Tady ale zjistil, že v pátek, tedy mimo oficiální úřední dny, nepochodí. „Ztropil zde proto menší výtržnost. Na místo dorazila naše hlídka, která mu vysvětlila, že musí přijít až v pondělí. Poté strážníci vyčkali, až muž úřad opustí," vylíčil Ivan Kadora.

Do Meziříčí se jich prý vrátí až dvacet

Valašskomeziříčtí strážníci v souvislosti s amnestií zvýšili dohled v celém městě. Hlídají centrum i jeho okolí.

„Hlavně ubytovny, restaurace, vlakové a autobusové zastávky. V případě zhoršení situace na žádost Policie České republiky přijmeme zesílený výkon," informoval ředitel Ivan Kadora.

Přesné počty propuštěných vězňů, kteří se mohou na Valašsko vrátit, lze jen těžko odhadovat.

Nikde totiž není psáno, že musí zamířit zrovna do míst svého bydliště.

„Do Valašského Meziříčí a blízkého okolí by se mohlo vrátit přibližně dvacet amnestovaných vězňů," uvedl starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka.

Kromě uvedených případů z Valašského Meziříčí se však prezidentská amnestie prozatím na Valašsku nijak dramaticky neprojevila. Policisté i strážníci v regionu se přesto mají na pozoru. „Očekáváme, že do Rožnova se vrátí jen několik osob. Případné problémy budeme řešit ve spolupráci se státní policií," uvedl například šéf strážníků v Rožnově pod Radhoštěm Daniel Vašut.

Zatím je klid

Zesilování běžných hlídek a kontrolní činnosti na území města však prozatím nechystá. „Pevně věřím, že lidé vracející se z vězení budou mít rozum. Že využijí příležitosti, kterou dostali, a nebudou se chtít za mříže hned vrátit," přeje si Daniel Vašut.

Také vsetínští strážníci prozatím neplánují zvyšovat pozornost v ulicích kvůli propuštěným vězňům. „Našeho města se amnestie až tolik netýká. Vrátí se jen několik jedinců," vysvětlil ředitel městské policie Nikolaj Martinák.

Přesný počet však neví. „To zatím nedokážou povědět ani sami soudci, kteří propouštění vyřizují. Slyšel jsem ale, že na Vsetín se už vrátili čtyři amnestovaní," dodal Martinák.

Přesné počty amnestovaných nemají podle slov vsetínské policejní mluvčí Lenky Javorkové prozatím k dispozici ani státní policisté. „Situaci ale monitorujeme. Příliv amnestovaných vězňů rozhodně nechceme nechat náhodě," ujistila Lenka Javorková. Muži v uniformách zvýšili dohled na vlakových a autobusových nádražích. Častěji kontrolují místa, kde se takzvaně závadové osoby zpravidla pohybují. V hledáčku mají okolí supermarketů a hospody nižších cenových skupin.